Erdogan grzmi: "Będziecie zszokowani"
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan zasugerował możliwość wyrażenia przez Ankarę zgody na przystąpienie samej Finlandii do NATO. Równolegle Sztokholm, który wniosek o przystąpienie do Sojuszu złożył razem z Helsinkami, ma dużo gorsze perspektywy na uzyskanie akceptacji Ankary. To oferta przełamująca impas w procesie poszerzania Paktu. Do tej pory Erdogan domagał się radykalnych kroków ze strony obu kandydatów w "zwalczaniu terroryzmu".
Po raz pierwszy Turcja zasygnalizowała chęć odrębnego potraktowania kandydatury Finlandii i Szwecji. Sugestia takiego rozwiązania przekazana została przez tureckiego prezydenta podczas spotkania z młodzieżą w Vezirhan.
- Szwecja będzie zszokowana, kiedy przekażemy tę wiadomość - powiedział Erdogan. Tę informację opatrzył jednak ostrzeżeniem dla Finlandii, by i ona nie popełniła teraz błędu. Prezydent Turcji nawiązał w ten sposób do wydarzeń w Szwecji, które - jego zdaniem - wymagają surowej kary.
Miał na myśli demonstrację w Szwecji, podczas której doszło do spalenia przez prawicowego ekstremistę Rasmusa Paludana Koranu. "Potępiamy najmocniej jak to możliwe ten podły atak na naszą świętą księgę" - oświadczyło MSZ Turcji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rozszerzenie NATO. W co gra Orban? "Węgry będą czekać"
Będąca członkiem NATO Turcja od miesięcy blokuje obu krajom możliwość przystąpienia do Sojuszu. Warunkiem zatwierdzenia wniosku Szwecji o członkostwo w NATO jest żądanie przez rząd w Ankarze m.in. zaostrzenia przez Sztokholm stanowiska wobec działaczy kurdyjskich, których turecki rząd uważa za "terrorystów". Ankara zerwała w zeszłym tygodniu trójstronne negocjacje dotyczące udzielenia zgody na wstąpienie krajów do Paktu.
Erdogan: "Szwecja będzie zszokowana, gdy przekażemy Finlandii inną wiadomość"
Szef fińskiego MSZ Pekka Haavisto powiedział w sobotę telewizji Yle, że "badano i znaleziono pewne powiązania otoczenia Paludana z Rosją".
Szwedzki rząd nie skomentował publicznie żadnych powiązań między Paludanem a Rosją, ale premier Ulf Kristersson zauważył w tym tygodniu "siły, które mogą chcieć trzymać naród z dala od sojuszu wojskowego".
Jak podaje niemiecki "Die Zeit", Turcja na czas nieokreślony odłożyła zaplanowane na początek lutego spotkanie ze Szwecją i Finlandią w sprawie ich planowanej akcesji. W Turcji trwa obecnie kampania wyborcza, więc Erdoğan ma zapewne plan, by blokowaniem Sztokholmu w wejściu do NATO podnieść swoją rangę w kraju i zyskać większe poparcie wyborców.
Poza Turcją na rozszerzenie NATO nie zgodziły się jeszcze Węgry. Premier Viktor Orbán zapowiedział, że w przyszłym miesiącu parlament w Budapeszcie będzie głosował nad tą sprawą.
Sauli Niinisto, prezydent Finlandii poinformował w poniedziałek na Twitterze, że rozmawiał o aplikacji do NATO z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem. Niinisto powiedział gazecie "Helsingi Sanomat", że jego kraj "natychmiast skontaktował się z Turcją w sprawie wypowiedzi prezydent Erdogana".