Trwa ładowanie...

Episkopat wzywa prezydenta. Oświadczenie abpa Gądeckiego

"W duchu odpowiedzialności za Kościół w Polsce i za dobro naszej wspólnej Ojczyzny, wzywam wszystkich ludzi dobrej woli, by jednoznacznie opowiedzieli się za życiem" - napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w "oświadczeniu w kwestii aborcji". Zaapelował w nim do parlamentarzystów i prezydenta Andrzeja Dudy.

Episkopat wezwał prezydenta "by opowiedział się za życiem"Episkopat wezwał prezydenta "by opowiedział się za życiem"Źródło: East News, fot: Karol Porwich
d4c70yc
d4c70yc

Premier Donald Tusk poinformował w środę, że Rada Ministrów na ostatnim posiedzeniu sfinalizowała prace nad projektem nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który przewiduje dostęp do antykoncepcji awaryjnej, czyli tzw. pigułki dzień po, bez recepty dla osób, które ukończyły 15 lat. Szef rządu przekazał, że projekt zostanie przesłany do Sejmu.

W listopadzie ub.r. do Sejmu wpłynęły też dwa projekty Lewicy w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.

Przewodniczący Episkopatu przypomniał w wydanym w piątek oświadczeniu stanowisko Kościoła katolickiego w kwestii prawa do życia w związku z "coraz częściej obecnymi w przestrzeni publicznej opiniami o rzekomej konieczności rozszerzenia dostępu do aborcji".

Według niego nauczanie Kościoła w tej kwestii "odwołuje się do prawa naturalnego, a więc obowiązującego w sumieniu każdego człowieka".

d4c70yc

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: "Kaczyński obraża pacjentów". Poseł żywiony sondą protestuje

Hierarcha powołał się na tekst przysięgi Hipokratesa: "Nigdy nikomu, także na żądanie, nie dam zabójczego środka ani też nawet nie udzielę w tym względzie rady; podobnie nie dam żadnej kobiecie środka poronnego".

"W przypadku katolika prawo do życia potwierdzone jest dodatkowo autorytetem Kościoła. Św. Jan Paweł II poświęcił temu zagadnieniu encyklikę 'Evangelium vitae' (Ewangelia życia)" - przypomniał abp Gądecki.

d4c70yc

Episkopat reaguje ws. aborcji. Arcybiskup Gądecki apeluje do prezydenta

Duchowny przytoczył słowa Jana Pawła II. "Ustawy, które dopuszczają bezpośrednie zabójstwo niewinnych istot ludzkich, poprzez przerywanie ciąży i eutanazję, pozostają w całkowitej i nieusuwalnej sprzeczności z nienaruszalnym prawem do życia, właściwym wszystkim ludziom, i tym samym zaprzeczają równości wszystkich wobec prawa" - pisał polski papież.

"Każdy człowiek prawego sumienia - także nienależący do Kościoła katolickiego - stoi wobec moralnego obowiązku uszanowania ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci" - pisze dalej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Uznał też za fałszywą tezę, że "większość ma zawsze rację".

d4c70yc

"W demokracji - niewątpliwie - większość podejmuje decyzje. Nie oznacza to jednak, że racja jest po stronie większości, a jedynie, że mniejszość nie potrafiła znaleźć wystarczająco przekonujących argumentów, aby stać się większością. O racji nie decyduje liczba zwolenników danego poglądu. Racja - przede wszystkim racja etyczna -często jest po stronie mniejszości - ocenił.

Arcybiskup "w duchu odpowiedzialności za Kościół w Polsce i za dobro naszej wspólnej Ojczyzny" wezwał "wszystkich ludzi dobrej woli, by jednoznacznie opowiedzieli się za życiem".

"Szczególny apel kieruję do członków obu izb parlamentu i prezydenta Rzeczypospolitej, by dali świadectwo prawdziwej troski o życie bezbronne, bo nienarodzone" - zaapelował.

d4c70yc

Przeczytaj też:

Źródło: PAP/WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4c70yc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c70yc
Więcej tematów