Trwa ładowanie...
do5bdpi
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Entuzjastycznie przyjęty prezydent Ukrainy dziękuje za wsparcie

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w środę (czasu miejscowego) w parlamencie Kanady podziękował jej za wsparcie, jakiego udzieliła jego krajowi w walce z prorosyjskimi separatystami. Jego przemówienie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem deputowanych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Entuzjastycznie przyjęty prezydent Ukrainy dziękuje za wsparcie
(AFP, Fot: Adrian Wyld)
do5bdpi

W sierpniu rząd Kanady zapowiedział, że dostarczy Kijowowi hełmy i kuloodporne kamizelki dla żołnierzy sił ukraińskich, walczących z rebelią na wschodzie kraju.

W swojej przemowie, przerywanej wiwatami, oklaskami i owacjami na stojąco, Poroszenko podkreślił, że wsparcie Kanady odegrało znaczącą rolę.

"Jako zwierzchnik (ukraińskich) sił zbrojnych, Ukrainiec i ojciec żołnierza dziękuję Kanadzie za każde życie uratowane w ukraińskim Donbasie dzięki kuloodpornym kamizelkom i hełmom, które nam przekazaliście" - mówił.

do5bdpi

Reuters zauważa, że Poroszenko wyglądał na poruszonego ciepłym przyjęciem, a po wygłoszeniu przemowy (po angielsku) uściskał kanadyjskiego ministra spraw zagranicznych Johna Bairda.

Jego jednodniowa wizyta w Kanadzie, w drodze do USA, przyniosła i bardziej wymierne rezultaty - Ukraina otrzymała od Kanady 200 mln dolarów kanadyjskich (182 mln USD) w ramach pięcioletniej pożyczki.

Poroszenko oświadczył ponadto, że chce, by Kijów i Ottawa sfinalizowały rozmowy w sprawie umowy o wolnym handlu, zaproponowanej jeszcze w marcu przez premiera Kanady Stephena Harpera. Strona kanadyjska wstrzymała się z jej realizacją z powodu obaw o korupcję na Ukrainie.

Ukraiński prezydent, który już wcześniej deklarował walkę z tym procederem, po wyjściu z parlamentu zwrócił się do zgromadzonych na wiecu ludzi, mówiąc, że kryzys na wschodzie Ukrainy nie może być wymówką do odkładania tej reformy.

do5bdpi

Na wschodzie Ukrainy od 5 września obowiązuje zawieszenie broni między stroną ukraińską a rebeliantami wspieranymi przez rosyjskie oddziały. Władze w Kijowie twierdzą, że mimo rozejmu separatyści ostrzeliwują pozycje ukraińskie.

Ok. 1,2 mln na 35 mln Kanadyjczyków jest pochodzenia ukraińskiego.

do5bdpi

Podziel się opinią

Share

do5bdpi

do5bdpi
Więcej tematów