Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Ludzie Putina rozpowszechniają fałszywe pogłoski. Atak na Zachodzie? [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 103. dzień inwazji w Ukrainie. Rosja rozpowszechnia fałszywe pogłoski, że Ukraina po kryjomu sprzedaje broń uzyskaną z Zachodu: kolejnym krokiem może być atak terrorystyczny przeprowadzony przez Kreml w jednym z krajów Europy i wykorzystanie w tym celu takiego uzbrojenia, jak to, które trafia na Ukrainę - ostrzegło w poniedziałek ukraińskie rządowe Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD). Rosja zwróciła Ukrainie dziesiątki ciał żołnierzy, którzy zginęli podczas obrony zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu. Obecnie trwa identyfikacja ich szczątków w Kijowie.

Share
Ludzie Putina rozpowszechniają fałszywe podgłoski. Atak na Zachodzie? Ludzie Putina rozpowszechniają fałszywe podgłoski. Atak na Zachodzie? Źródło: PAP, fot: EPA
d2tudq4
  • • W sobotę ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów okupowanych potwierdziło, że 2 czerwca w obwodzie zaporoskim na południu kraju doszło do wymiany ciał poległych żołnierzy z Ukrainy i Rosji. Strony ustaliły wymianę zwłok "w formule 160 na 160" - przekazano w oświadczeniu resortu. Według brata jednego z bojowników Azowa, który prawdopodobnie zginął w fabryce Azowstal, co najmniej dwie ciężarówki z ciałami żołnierzy zmarłych w Mariupolu zostały przekazane do szpitala wojskowego w Kijowie w celu identyfikacji. - Szczątki wydobyto w ubiegłym tygodniu z ruin fabryki. Niektóre spośród zwłok były mocno zwęglone - poinformował rozmówca agencji AP.

  • Dostawy broni przez państwa Zachodu dla sił Ukrainy muszą niepokoić i niepokoją Rosję. Świadczą o tym słowa szefa dyplomacji reżimu Putina. Siergiej Ławrow skomentował możliwość dostarczenia Kijowowi rakiet dalekiego zasięgu MLRS.

  • • W rosyjskiej państwowej telewizji, czołowy kremlowski propagandysta zakpił z prezydenta Francji Emmanuela Macrona. - Czytałem ostatnio, że  prezydent Francji Emmanuel Macron policzył ile godzin spędził na rozmowach telefonicznych z prezydentem Putinem. Przed każdą rozmową publikuje zdjęcie na którym widać, jak bardzo cierpi. Zaczynam się już o  niego martwić - kpił Władimir Sołowjow. Zachwalał też przywództwo prezydenta Rosji.

  • • Według niemieckiego tygodnika Der Spiegel, Niemcy nie chcą wysłać czołgów Ukrainie, bo obawiają się, że ich sprzęt zostanie użyty na terytorium Rosji.
Trwa łączenie
00:20, 07.06.2022

Kierowana przez władze Hiszpanii na Ukrainę amunicja wystarczyła na zaledwie dwie godziny walki z rosyjskim okupantem, twierdzą ukraińskie źródła  dyplomatyczne cytowane w poniedziałek przez madryckie media.


Agencja  Europa Press odnotowała, że prośby strony ukraińskiej dotyczące  ciężkiego sprzętu trwają od kilku tygodni, ale dotychczas nie przyniosły  one spodziewanych efektów.

23:49, 06.06.2022
23:32, 06.06.2022

Grecja przekaże Ukrainie około 100 wozów bojowych piechoty konstrukcji  radzieckiej z zapasów NRD tylko wtedy, gdy obiecane w zamian niemieckie wozy bojowe piechoty rzeczywiście dotrą do Grecji. Podkreślił to rzecznik rządu Giannis Oikonomou - informuje w poniedziałek telewizja ARD.


W  tle jest konflikt z Turcją - Ateny już w maju zapowiedziały, że dostarczą Ukrainie ciężką broń tylko wtedy, gdy zostanie ona natychmiast wymieniona, ponieważ greckie wyspy nie mogą pozostać bez ochrony. Turcja kwestionuje obecnie suwerenność kilku wysp we wschodniej części  Morza Egejskiego, greckie siły zbrojne są zatem w stanie gotowości - przypomina ARD.

23:21, 06.06.2022

Rosja szantażuje świat blokując eksport ukraińskiego zboża i eksportuje głód i  cierpienie daleko poza Ukrainę, m.in. do Afryki - powiedział w poniedziałek szef dyplomacji USA Antony Blinken podczas wirtualnego spotkania na temat kryzysu żywnościowego. 


Jak stwierdził, reszta świata musi pilnie odpowiedzieć na ten kryzys.


Otwierając  spotkanie z przedstawicielami producentów żywności, organizacji  międzynarodowych i pozarządowych, Blinken wymienił długą listę działań  Rosji wymierzoną w ukraińskie rolnictwo i eksport. Wymienił m.in.  blokadę ukraińskich portów, kradzież zboża, zaminowywanie pól uprawnych i niszczenie infrastruktury.


- To wszystko jest celowe. Wiemy, że prezydent Putin uniemożliwia  dostarczenie żywności i agresywnie wykorzystuje swoją machinę  propagandową, by zrzucić z siebie odpowiedzialność, bo myśli, że w ten  sposób zmusi świat, by mu ustąpił i zniósł sankcje. Inaczej mówiąc, to  po prostu szantaż - powiedział Blinken.

22:55, 06.06.2022
22:41, 06.06.2022

Rząd Portugalii Antonia Costy zapowiedział, że w najbliższych miesiącach  podwoi udział uprawianych w tym kraju zbóż w krajowej konsumpcji.


Jak poinformowała cytowana w poniedziałek przez rodzime media minister  rolnictwa Portugalii Maria do Ceu Antunes, planowany wzrost krajowych upraw zbóż jest efektem wojny w Ukrainie i trudności w pozyskiwaniu tego surowca wskutek rosyjskiej inwazji.

22:28, 06.06.2022

- Zachodni politycy i media zaczynają naciskać, by zakończyć wojnę, ale rezultat byłby niekorzystny dla Ukrainy - powiedział Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że z nikim nie prowadzi takich rozmów. 

Licencjodawca
22:23, 06.06.2022

Rosja rozpowszechnia fałszywe pogłoski, że Ukraina (po kryjomu) sprzedaje broń  uzyskaną z Zachodu. 

Kolejnym krokiem może być atak terrorystyczny  przeprowadzony przez Kreml w jednym z krajów Europy i wykorzystanie w  tym celu takiego uzbrojenia, jak to, które trafia na Ukrainę - ostrzegło  w poniedziałek ukraińskie rządowe Centrum Przeciwdziałania  Dezinformacji (CPD).

22:10, 06.06.2022

Sąd wydał postanowienie o wszczęciu postępowania w sprawie zarządzeń  opiekuńczych, dotyczących dwójki dzieci 21-letniej obywatelki Ukrainy,  która została raniona nożem przez 27-letniego obywatela tego państwa i  przebywa w stanie ciężkim w szpitalu. Kurator ma przeprowadzić wywiad z  babką dzieci.


Sprawa dotyczy zdarzenia, do którego doszło w piątek, 3 czerwca - tego dnia  około godz. 13.15 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Płońsku otrzymał  zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że w miejscowości  Nacpolsk, w gminie Naruszewo dwie kobiety zostały zaatakowane nożem  przez mężczyzn.

21:58, 06.06.2022

- Chcemy także, aby część uchodźców uzyskała taką systemową pomoc wśród organizacji pozarządowych, które na co dzień się taką pomocą zajmują" - powiedział. "W najbliższych dniach przedstawimy taki plan związany ze współpracą rządu z organizacjami pozarządowymi, np. dla osób niepełnosprawnych - dodał.

Przypomniał też, że projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, który zawiera rozwiązania systemowe pozwalające usamodzielnić się uchodźcom, jest w Sejmie. We wtorek zajmie się nim sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych. - Myślę, że w tym tygodniu to przejdzie przez Sejm - ocenił wiceszef MSWiA.

21:55, 06.06.2022

Wiceszef MSWiA zapowiedział, że do końca czerwca zostaną przygotowane przepisy określające, które osoby będą mogły taką pomoc otrzymywać. - Przypomnę, że w dalszym ciągu będą także miejsca zakwaterowania zbiorowego, więc jeżeli ktoś uzna, że nie ma innej możliwości, to będziemy pracować nad tym, aby trafił do takiego miejsca - powiedział wiceminister.

Dopytywany, czy oznacza to, że w Polsce będą "obozy dla uchodźców", Szefernaker odparł: "Broń Boże, nie". - To są na przykład ośrodki spółek Skarbu Państwa, czy samorządowe, czy rządowe, różnego rodzaju pensjonaty, które na co dzień są wykorzystywane na rzecz pomocy uchodźcom - dodał.

21:49, 06.06.2022

Wiceminister przypomniał, że okres czterech miesięcy, przez który polskie rodziny mogą otrzymywać środki za pomoc, dobiega końca w przypadku uchodźców, którzy otrzymują pomoc w Polsce od początku rosyjskiej inwazji. Jednak, jak zaznaczył, nie dotyczy to wszystkich, bo rodziny, które pomagają osobom wymagającym pomocy systemowej, np. niepełnosprawnym i starszym, będą mogły dłużej otrzymywać to świadczenie.

Szefernaker podkreślił, że dla uchodźców przygotowano rozwiązania, które mają pomóc im się usamodzielnić i "normalnie żyć". - Przecież nie możemy w nieskończoność dla wszystkich co do zasady tych środków przekazywać. Dlatego te osoby, które będą potrzebowały obiektywnie pomocy, będą tę pomoc otrzymywały - wyjaśnił.

21:46, 06.06.2022

Nie możemy przekazywać środków na pomoc wszystkim uchodźcom z Ukrainy w nieskończoność - podkreślił w poniedziałek wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców Paweł Szefernaker. Jak zaznaczył, dla uchodźców przygotowano rozwiązania, które pomogą im się usamodzielnić.

Szefernaker w Polsat News pytany był o kwestię świadczenia za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom wojennym z Ukrainy, które wynosi 40 złotych za osobę dziennie. Świadczenie może być wypłacane za okres do 120 dni pomocy (początkowo było to maksymalnie 60 dni). Zgodnie z zapowiedziami okres ten nie będzie już wydłużany, przy czym ustawa dopuszcza wyjątki w szczególnych przypadkach.

21:40, 06.06.2022

W obwodzie zaporoskim rosyjscy okupanci opuścili prawie wszystkie posterunki w obawie przed ukraińskimi obrońcami - przekazał burmistrz miasta Iwan Fiodorow.
 

21:33, 06.06.2022

"Hiszpania jest jednym z nielicznych państw alianckich, które nie wysłało jeszcze na Ukrainę ciężkiego uzbrojenia" - odnotował z kolei dziennik “La Razon”, zaznaczając, że w dotychczasowych transportach znalazły się amunicja, kamizelki kuloodporne, hełmy, granatniki oraz lekkie karabiny maszynowe.

W niedzielę dziennik “El Pais” podał, że hiszpański rząd chce przekazać Ukrainie około 40 czołgów Leopard 2A4 oraz pociski rakietowe Shorad Aspide.

21:29, 06.06.2022

Agencja Europa Press odnotowała, że prośby strony ukraińskiej dotyczące ciężkiego sprzętu trwają od kilku tygodni, ale dotychczas nie przyniosły one spodziewanych efektów.

"Ambasador Ukrainy w Hiszpanii powiedział w minionym tygodniu, że udostępniona przez Hiszpanię amunicja starczyła jedynie na dwie godziny walki z rosyjskim najeźdźcą" - przypomniała madrycka agencja, dodając, że ambasador Serhij Pohorelcew, dziękując ministerstwu obrony Hiszpanii za gotowość do przeszkolenia ukraińskich czołgistów, stwierdził, że ważniejsza jest wysyłka przez Madryt czołgów dla Kijowa.

21:23, 06.06.2022

Kierowana przez władze Hiszpanii na Ukrainę amunicja wystarczyła na zaledwie dwie godziny walki z rosyjskim okupantem - twierdzą ukraińskie źródła dyplomatyczne cytowane w poniedziałek przez madryckie media.

21:18, 06.06.2022

- Poza bezpośrednimi działaniami, musimy zapewnić sprawiedliwość za te zbrodnie, zarówno na poziomie narodowym, jak i międzynarodowym. To pilna sprawa, nie tylko dla ofiar, ale też dla wiarygodności całego międzynarodowego systemu ustanowionego przez nas, Narody Zjednoczone - powiedział Szczerski.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia wystąpił również m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, który przytaczał doniesienia wskazujące na to, że rosyjskie wojska stosują gwałty jako broń. Oskarżył też Rosję o używanie dostaw żywności jako broni, blokując ukraińskie porty i doprowadzając do kryzysu na skalę światową.

- Kreml bierze na cel magazyny zboża w Ukrainie i kradnąc ukraińskie zboże, jednocześnie obwinia innych. To tchórzliwe i to propaganda, czysta i prosta propaganda - powiedział Michel.

Kiedy po tych słowach salę opuszczał ambasador Rosji Wasilij Nebenzia, Michel dodał: "Panie ambasadorze, może pan wyjść z sali. Może łatwiej jest nie słyszeć prawdy".

21:08, 06.06.2022

O używanie gwałtu jako broni przeciwko Ukrainie Rosję oskarżył również przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

- Cywile, zwłaszcza kobiety i dzieci stały się nie tylko celami rosyjskich bomb i rakiet, ale też grup cynicznych i bezlitosnych handlarzy ludźmi i sprawców przemocy seksualnej. Polska jako sąsiad i główny cel podróży uchodźców z Ukrainy jest szczególnie dobrze świadoma tej brutalnej rzeczywistości - powiedział Szczerski.

Dyplomata opisywał sposoby, w jakie Polska pomaga ofiarom przemocy z Ukrainy, m.in. ułatwiając zgłaszanie takich przypadków na policję i ściganie sprawców. Wspomniał też o umożliwieniu dostępu Ukraińcom do polskiej służby zdrowia. Dodał, że choć Polska w rankingu "Forbesa" znalazła się na pierwszym miejscu pod względem pomocy Ukrainie, wolałby, by wojna się zakończyła, a Polska figurowała w czołówce krajów pomagających w odbudowie kraju.

20:59, 06.06.2022

Ukraińskie kobiety i dzieci są nie tylko celami rosyjskich bomb, ale też grup handlarzy ludźmi - oświadczył w poniedziałek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa na temat przypadków przemocy seksualnej i handlu ludźmi.

PAP
20:49, 06.06.2022

W okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy zawieszono billboardy z okazji obchodzonego 12 czerwca rosyjskiego państwowego święta - Dnia Rosji - informuje w poniedziałek ukraińska redakcja Radia Swoboda.

W mieście zawieszono billboardy z rosyjskimi flagami i napisem - "Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Rosji". Radio Swoboda publikuje zdjęcia z Berdiańska.

Mieszkańcy informują, że to nie pierwsze rosyjskie święto, które okupacyjne władze narzucają ludności. 6 czerwca np. ogłoszono świętowanie dnia języka rosyjskiego.

Berdiańsk jest pod rosyjską okupacją od 27 lutego.

Radio Svoboda
20:44, 06.06.2022

Terror stał się jedyną formą działań Rosji wobec Europy - ocenił 28 maja prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W jego opinii Moskwa stosuje terrorystyczne praktyki na ukraińskiej ziemi, w europejskiej sferze energetycznej i na globalnym rynku żywnościowym. Zełenski zaapelował, by uznać Rosję za państwo sponsorujące terroryzm.

Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji funkcjonuje przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

20:35, 06.06.2022

"Ostrzały węzłów kolejowych na Ukrainie nie przynoszą wrogom zakładanych rezultatów i nie skutkują wstrzymaniem transportów zachodniej broni. (...) Dlatego atak terrorystyczny z ofiarami śmiertelnymi (w kraju trzecim w Europie - przyp. red.) może (w ocenie Kremla) stać się przełomowym momentem, jeśli chodzi o dostawy uzbrojenia i 'atutem' rosyjskiej propagandy" - napisano w komunikacie CPD na Telegramie.

20:27, 06.06.2022

Rosja rozpowszechnia fałszywe pogłoski, że Ukraina (po kryjomu) sprzedaje broń uzyskaną z Zachodu; kolejnym krokiem może być atak terrorystyczny przeprowadzony przez Kreml w jednym z krajów Europy i wykorzystanie w tym celu takiego uzbrojenia, jak to, które trafia na Ukrainę - ostrzegło w poniedziałek ukraińskie rządowe Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD).

20:18, 06.06.2022

"Rozmawiałem telefonicznie z Andrzejem Dudą na temat współpracy obronnej między Ukrainą a Polską. Jestem wdzięczny za jego wysiłki na rzecz konsolidacji międzynarodowego poparcia dla statusu Ukrainy jako kandydata do UE" - napisał na Twitterze prezydent Wołodymyr Zełenski. 

20:15, 06.06.2022

- Jeńcy, którzy dopiero niedawno trafili do niewoli lub którzy mogą zostać wymienieni w najbliższym czasie, są rozmieszczeni w różnych instytucjach podległych ministerstwu sprawiedliwości na terenie całego kraju - dodał minister.

Nie podano żadnych szczegółów dotyczących kryteriów, według których dobierani są jeńcy, umieszczani w nowym obozie, ani gdzie się on znajduje. W komunikacie mowa jest jedynie, że jest on "na zachodzie" kraju.


20:09, 06.06.2022

Ukraiński minister sprawiedliwości Denys Maluska poinformował, że utworzono obóz dla rosyjskich jeńców wojennych, którzy w najbliższym czasie nie będą podlegać wymianie - poinformowała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2tudq4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2tudq4
d2tudq4
Więcej tematów