Trwa ładowanie...

Emmanuel Macron zarzuca zdradę przywódcom krajów Europy Wschodniej. W Polsce oburzenie

Bardzo ostre słowa prezydenta Francji skierowane pośrednio w stronę Polski. - Europa nie jest supermarketem. Kraje, które nie przestrzegają reguł, muszą ponieść wszelkie polityczne konsekwencje - grzmiał Macron. Przytoczył przy tym słowa Bronisława Geremka. Wywiad, którego udzielił 8 europejskim gazetom, odbił się mocnym echem w Polsce.

Share
Emmanuel Macron zarzuca zdradę przywódcom krajów Europy Wschodniej. W Polsce oburzenie
Źródło: East News
d3ug612

Prezydent Francji Emmanuel Macron zarzucił przywódcom krajów Europy Wschodniej "cyniczne podejście" do UE i zdradę Europy. Zagroził konsekwencjami, ale nie wymienił z nazwy żadnego kraju.

- Europa nie jest supermarketem, Europa jest wspólnotą losów! Sama siebie osłabia, gdy godzi się na to, by odrzucano jej zasady. Kraje Europy, które nie przestrzegają reguł, muszą ponieść wszelkie polityczne konsekwencje - powiedział Macron.

Macron o przywódcach Europy Wschodniej: zdradzają i odwracają się plecami

Ale to był tylko wstęp, potem było znacznie ostrzej. - Gdy słyszę dziś niektórych przywódców politycznych z Europy Wschodniej, to (widzę), że zdradzają oni Europę. Decydują się na rezygnację z zasad i odwracają się plecami do Europy - grzmiał prezydent Francji.

Jak podała niemiecka "Sueddeutsche Zeitung", Macron powołał się przy tym na Bronisława Geremka - "wielkiego Europejczyka, zmarłego ministra spraw zagranicznych Polski". - Geremek wierzył w Europę oświecenia - podkreślił prezydent.

d3ug612

Prezydent Francji o reżimach Orbana, Kaczyńskiego i Putina. "To nie są ustroje wolnej demokracji"

To nie pierwszy raz kiedy Emmanuel Macron śle słowa krytyki w stronę Europy Wschodniej. Kiedy był jeszcze kandydatem na prezydenta Francji mówił o "reżimach panów Orbana, Kaczyńskiego i Putina". - To nie są ustroje otwartej i wolnej demokracji - zarzucał. Mówił także o nałożeniu sankcji na Polskę.

Jacek Żakowski pisał wtedy na łamach Opinie WP, że "Macron jest dla Polski problemem, ale na dłuższą metę nam się to opłaci".

Polska prawica uderza w Macrona. "On śmie nas pouczać!"

Słowa prezydenta Francji już odbiły się szerokim echem w Polsce, zwłaszcza po stronie prawicy. Portal "wPolityce" zadaje stonowane pytanie czy "Macron uderza w Polskę?", ale już niezależna.pl pisze bez ogródek: "We Francji stan wyjątkowy i zamachy, a co na to Macron? On śmie nas pouczać!".

Z kolei Stanisław Janecki pisze na Twitterze o "farmazonach" Macrona. W innym wpisie dodaje: "to taki ulizany bełkocik ogólnodemokratyczny".

Macron kontra hejterzy. Zobacz wideo

d3ug612

Podziel się opinią

Share
d3ug612
d3ug612
Więcej tematów