PolitykaEmmanuel Macron w najbliższych miesiącach przyjedzie do Polski. "Jest obustronnie odczuwalna potrzeba poprawy dialogu"

Emmanuel Macron w najbliższych miesiącach przyjedzie do Polski. "Jest obustronnie odczuwalna potrzeba poprawy dialogu"

Emmanuel Macron, prezydent Francji, w najbliższych miesiącach przyjedzie do Polski. Jego wizytę potwierdziła w wywiadzie z "Polska Times" Nathalie Loiseau, francuska minister ds. europejskich, która obecnie jest w Polsce.

Emmanuel Macron w najbliższych miesiącach przyjedzie do Polski. "Jest obustronnie odczuwalna potrzeba poprawy dialogu"
Źródło zdjęć: © PAP

28.01.2019 | aktual.: 28.01.2019 14:26

Emmanuel Macron przyjedzie do Polski. "Uzgadniamy jeszcze termin"

Nathalie Loiseau jest w Polsce od poniedziałku i zostanie jeszcze przez dwa dni. Celem jej wizyty jest m.in. przygotowanie przyjazdu Emmanuela Macrona do Polski. - Wizyta prezydenta Macrona dojdzie do skutku w najbliższych miesiącach. Jest przewidziana w ramach obustronnie odczuwanej potrzeby poprawy dialogu - mówiła minister.

Data wizyty nie jest na razie znana. Sama wizyta nie ma też oficjalnego potwierdzenia. - Uzgadniamy jeszcze termin z Warszawą - dodała Loiseau.

- Odnośnie przyszłego budżetu unijnego mamy wiele punktów zbieżnych z Polską, szczególnie w zakresie wspólnej polityki rolnej w Unii Europejskiej - powiedziała.

O możliwej wizycie Macrona w Polsce wspominał w zeszłym roku premier Mateusz Morawiecki. Twierdził, że "jest o czym rozmawiać w relacjach polsko-francuskich".

Emmanuel Macron miałby zrezygnować z polityki rolnej Francji na rzecz polityki obronnej

Dziennikarze z Francji twierdzą, że wywiad z Loiseau w "Polska Times" sugeruje, że Macron "jest gotowy naruszyć francuskie tabu i przesunąć unijne fundusze przeznaczone na rolnictwo na wspólną politykę obronną". Zdaniem minister jest to nieprawda.

- Chcemy więcej przeznaczać na innowacje, obronność. Ale nie chcemy poświęcać tradycyjnych polityk europejskiej solidarności. Rolnicy potrzebują wsparcia w transformacji ekologicznej i utrzymaniu konkurencyjności. Wspólna polityka rolna działa, a UE musi pozostać autonomiczna w zakresie zaopatrzenia w żywność. Z pewnością nie chcemy poświęcać bezpieczeństwa żywnościowego - skomentowała.

francjapolskaemmanuel macron
Zobacz także
Komentarze (12)