Trwa ładowanie...

Emmanuel Macron ostrzega Polskę. Możemy stracić miliardy euro

- Jeśli Polska nie potwierdzi zobowiązania dla celu neutralności klimatycznej do 2050 roku, będzie poza europejskim mechanizmem finansowej solidarności - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Brukseli prezydent Francji Emmanuel Macron.

Emmanuel Macron ostrzega Polskę. Możemy stracić miliardy euroŹródło: PAP, fot: JULIEN WARNAND / POOL
d2qnxwt
d2qnxwt
  • Prezydent Francji uważa, że Polska musi przyjąć cel neutralności klimatycznej
  • Inaczej nasz kraj może stracić miliardy euro
  • Morawiecki jest przekonany, że pieniądze trafią do Polski

Na piątkowej konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli prezydent Francji stwierdził, że szczyt przyjął cel neutralności klimatycznej do 2050 r., ale jeden kraj - Polska - uzyskał "tymczasowe wyłączenie" - podaje Polsat News za PAP.

- Pierwsze regulacje zostaną przyjęte większością kwalifikowaną. Jeśli Polska nie potwierdzi swojego udziału celu neutralności klimatycznej do 2050 r., będzie poza europejskim mechanizmem, w tym w zakresie finansowej solidarności - podkreślił Emmanuel Macron.

Szefowie państw unijnych doszli do porozumienia w sprawie osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. Polska nie podjęła takiej deklaracji. Kolejny szczyt ma się odbyć w czerwcu i wtedy Unia powróci do tych rozmów.

d2qnxwt

Angela Merkel wykazała zrozumienie

W innym tonie wypowiedziała się po szczycie kanclerz Niemiec Angela Merkel. - Polska ma najtrudniejszą sytuację wyjściową - powiedziała. Przypomniała, że 80 proc. energii w Polsce jest produkowane z węgla, a w Niemczech - tylko 35 proc.

- Dlatego uważam, że to uczciwe, kiedy Polska mówi, że chce neutralności klimatycznej, ale nie może jej w tej chwili w taki sposób przeprowadzić - podkreśliła kanclerz. Dodała, że odejście od węgla jest kosztowne, a Polska będzie musiała wydać ponad 4 proc. swojego PKB na transformację energetyczną.

Mateusz Morawiecki: Osiągnęliśmy nasze cele

Z ustaleń szczytu UE jest zadowolony premier Mateusz Morawiecki.

- Osiągnęliśmy z nawiązką nasze cele. Do konkluzji szczytu wpisano zasadę, że Polska będzie w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej - powiedział premier w piątek w Brukseli.

d2qnxwt

Morawiecki powiedział, że w konkluzji ze szczytu pojawił się zapis o stworzeniu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Na najbliższe siedem lat ma być przeznaczonych 100 mld euro na wsparcie transformacji energetycznej. Szef polskiego rządu jest przekonany, że "znaczna cześć tego funduszu przypadnie Polsce".

Źródło: Polsat News

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2qnxwt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qnxwt
Więcej tematów