Trwa ładowanie...
d4d4w8w

Emmanuel Macron ma plan relokacji migrantów. 14 krajów daje poparcie

Coś drgnęło w sporze nt. europejskiej polityki imigracyjnej. 14 krajów popiera propozycję kompromisu relokacji migrantów uratowanych na morzu.
Share
Emmanuel Macron przekonał do swojego planu relokacji migrantów połowę krajów UE
Emmanuel Macron przekonał do swojego planu relokacji migrantów połowę krajów UEŹródło: Deutsche Welle/East News, Fot: DPA/Sea-Eua/F. Heinz,Ludovic Marin/AFP
d4d4w8w

- Połowa krajów członkowskich UE gotowa jest przystać na niemiecko-francuską propozycję nowego mechanizmu relokacji uchodźców uratowanych na morzu - poinformował prezydent Francji Emmanuel Macron. Jest to wynik poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych UE w Paryżu. Prezydent nie podał, żadnych szczegółów, wyjaśnił tylko, że nowa inicjatywa będzie realizowana "szybko" i "automatycznie".

Niemcy gotowe do wiodącej roli

Jak podają francuskich koła rządowe, w gronie 14 krajów, obok Francji i Niemiec, są także Finlandia, Luksemburg, Portugalia, Litwa, Chorwacja i Irlandia, które chcą "aktywnie" uczestniczyć w tym procesie. Nie podano, jakie 6 dalszych krajów chce się przyłączyć do tego mechanizmu.

d4d4w8w

Przed spotkaniem w Paryżu niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas oświadczył, że Niemcy mogą wraz z partnerami gotowymi do niesienia pomocy, "przejąć wiodącą rolę". Jeżeli do mechanizmu tego przyłączy się dostateczna liczba krajów, mogłaby szybko zostać przezwyciężona blokada w UE, począwszy od ratowania uchodźców na morzu. Aby jednak trwale ulżyć krajom szczególnie obciążonym przez napływ imigrantów jak Włochy czy Malta, konieczna jest reforma całego europejskiego systemu azylowego - podkreślił niemiecki minister.

Zobacz też: Prześwietlili ciężarówkę. Zdębieli, gdy zobaczyli wnętrze

Włochy trzymają się z dala

Włoski minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini nie wziął udziału w spotkaniu w Paryżu, nazwał je potem za to "fiaskiem". W piśmie do swojego francuskiego kolegi resortowego Christophe’a Castanera ostrzega on przed następstwami decyzji, "które zostały podjęte tylko w Paryżu i Berlinie". - Kto chce rozmawiać o uchodźcach, ten powinien przyjechać do Rzymu - zaznaczył Salvini.
Dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) Antonio Vitorino i Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi przyjęli natomiast z zadowoleniem zapowiedź wprowadzenia nowego mechanizmu rozdziału uchodźców. Jak stwierdzili we wspólnym oświadczeniu, "zespolone działania w obecnej sytuacji są w interesie wszystkich".

d4d4w8w

Czytaj też: "SOS Mediterranee" i "Lekarze bez Granic" znów wyruszają ratować na morzu
Górzyński: Macron ograł wszystkich. Na szczycie zgarnął pełną pulę

Spotkanie w Paryżu poprzedzone zostało przez naradę ministrów w ubiegłym tygodniu w Finlandii. Szef niemieckiego MSW Horst Seehofer poinformował wtedy, że Niemcy wraz z Francją forsują nowy mechanizm rozdziału imigrantów uratowanych na morzu. Dzięki temu mechanizmowi wyeliminowana miałaby zostać "uciążliwa procedura relokacji". W ostatnim czasie przede wszystkim Włochy nie zezwalały na zawinięcie do ich portów statków, z uratowanymi uchodźcami na pokładzie.

Deutsche Welle

d4d4w8w

Podziel się opinią

Share
d4d4w8w
d4d4w8w
Więcej tematów