Trwa ładowanie...
d8wr2b6

Emerytura dla matek już 1 marca. Mama 4 Plus - zasady, wnioski i wymagania

Emerytura dla matek będzie wypłacana od 1 marca. Sejm uchwalił właśnie ustawę dotyczącą programu „Mama 4 Plus”. Sprawdzamy jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać wsparcie finansowe, a także ile wyniesie emerytura dla matek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Emerytura dla matek wypłacana od 1 marca. Sejm przegłosował ustawę dotyczącą programu "Mama 4 Plus".
Emerytura dla matek wypłacana od 1 marca. Sejm przegłosował ustawę dotyczącą programu "Mama 4 Plus". (East News, Fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER)
d8wr2b6

Emerytura dla matek – program „Mama 4 Plus” wchodzi w życie

Emerytura dla matek, które urodziły co najmniej czwórkę dzieci od pewnego czasu elektryzuje społeczeństwo i polityków. Minionej nocy posłowie przegłosowali projekt ustawy, na mocy którego program „Mama 4 Plus” będzie mógł wejść w życie.

Emerytura dla matek odbiła się szerokim echem minionej nocy. Program „Mama 4 Plus” wywołał w sejmie głęboką dyskusję. Opozycja zwracała uwagę na to, że zgodnie z zapisami projektu o emeryturę dla matek nie będzie mógł ubiegać się ojciec, który zrezygnował z kariery aby opiekować się dziećmi. Posłowie domagali się również przyznania dodatkowego zasiłku kobietom, które w trakcie wychowywania dzieci były czynne zawodowo. Z mównicy padło również stwierdzenie, że przyznanie kobietom emerytury dla matek przyczyni się do spadku ich aktywności zawodowej. Takie stwierdzenie wygłosiła Monika Rosa z Nowoczesnej. Posłowie zaproponowali kilka poprawek, a następnie skierowali projekt do komisji. Po powrocie został on przegłosowany bez wprowadzania zmian. Teraz trafi do senatu. Jeżeli senatorzy również postanowią go poprzeć, wówczas ostateczna decyzja co do jego przyszłości będzie należała do prezydenta.

d8wr2b6

Emerytura dla matek – kto dostanie pieniądze z „Mama 4 Plus”

Emerytura dla matek będzie należeć się:

  • Kobiecie, która urodziła co najmniej czwórkę dzieci i z powodu opieki nad nimi nie nabyła praw do emerytury (20 lat pracy)
  • Ojcu, który z powodu śmierci matki lub porzucenia przez nią co najmniej czwórki dzieci , sam zajął się ich wychowaniem pociech
  • Osobom, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni), które nie posiadają dochodów przekraczających najniższą emeryturę w Polsce
  • Osobom, które od co najmniej 10 lat mieszkają na terenie Polski

Emerytura dla matek – wysokość świadczenia z programu „Mama 4 Plus”

Emerytura dla matek będzie równa najniższej emeryturze w Polsce. Od marca 2019 roku będzie to 1100 zł brutto. W
przypadku osób, które pobierają już zasiłki z racji braku środków do życia, dostaną z programu „Mama 4 Plus” dopłatę do wysokości najniższej emerytury. Emerytura dla matek będzie podlegała corocznej waloryzacji. Decyzję o przyznaniu pieniędzy z programu „Mama 4 Plus” będzie podejmował ZUS lub KRUS.

d8wr2b6

Podziel się opinią

Share

d8wr2b6

d8wr2b6
Więcej tematów