Trwa ładowanie...

Elzbieta Rafalska: "Za życiem" w pierwszej kolejności dla dzieci nowo narodzonych

• Minister Elżbieta Rafalska wyjawia założenia programu "Za życiem"

• W pierwszej kolejności będzie odnosił się do nowo narodzonych dzieci niepełnosprawnych - stwierdziła

Elzbieta Rafalska: "Za życiem" w pierwszej kolejności dla dzieci nowo narodzonychŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d25kf78
d25kf78

Program "Za życiem” w pierwszej kolejności będzie odnosił się do nowo narodzonych dzieci niepełnosprawnych – powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska w poniedziałek w Nowym Targu.

- Program "Za życiem" będzie w pierwszej kolejności dotyczył sytuacji, kiedy możemy spodziewać się, że urodzi się dziecko niepełnosprawne. Mowa tu o ciążach trudnych, z powikłaniami. Na pewno system wymaga równego podejścia do problemu niepełnosprawności, bo są także oczekiwania co dalszego funkcjonowania osób niepełnosprawnych, edukacji, rehabilitacji - powiedziała Rafalska.

Minister zaznaczyła, że na tym etapie prac nad projektem nie będzie szczegółowych informacji co do programu, a w pierwszej kolejności o efektach pracy zostanie poinformowana premier Beata Szydło. - Liczymy skutki finansowe programu i międzyresortowy zespół intensywnie pracuje nad szczegółami programu - dodała.

Minister poinformowała także, że planowany na 2017 r. wzrost świadczenia pielęgnacyjnego dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi, zostanie przeprowadzony i wynika ze wzrostu minimalnego wynagrodzenia, które wzrasta o osiem procent.

d25kf78

Rafalska poinformowała również, że nie będzie "rewolucyjnych" zmian emerytalnych. - Z całą pewnością można uspokoić, że żadnych rewolucyjnych i niekorzystnych zmian dla emerytów nie będzie - powiedziała i dodał, że trwają prace nad prezydenckim projektem przywrócenia wieku emerytalnego. - Myślę, że to kwestia najbliższych dwóch posiedzeń Sejmu - wyjaśniła.

Na początku października premier Beata Szydło zapowiedziała program wsparcia dla rodzin w trudnej sytuacji, m.in. takich, które wychowują dzieci z niepełnosprawnościami. Miało to miejsce w tym samym dniu, w którym Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy zakazujący całkowicie przerywania ciąży i wprowadzający kary dla kobiet, które poddały się aborcji.

Premier mówiła, że środki na realizację programu od 2017 r. mają być zabezpieczone w budżecie. Miał być on przygotowany do końca roku, a projekt ustawy dotyczącej programu - przedstawiony do końca bieżącego miesiąca. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk mówił, że koszt programu to kilkaset milionów złotych. Program przygotowywany jest w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej.

W zeszłym tygodniu, pytana w czwartek o postępy prac, Rafalska powiedziała, że nie chce mówić o tych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez szefową rządu i przedstawione na kierownictwach resortów. Pytana, kiedy można się tego spodziewać, powiedziała: "My się bardzo spieszymy. Myślę, że co najmniej jeszcze dwa tygodnie trzeba poczekać".

d25kf78
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25kf78
Więcej tematów