Trwa ładowanie...

Elżbieta II bez dachu nad głową. Musi opuścić Pałac Buckingham

Z powodu generalnego remontu Pałacu Buckingham Elżbieta II będzie musiała opuścić mieszkanie, które zajmuje od 1953 roku. Zaplanowane prace remontowe mają potrwać 10 lat i kosztować monad 300 mln funtów.

Elżbieta II bez dachu nad głową. Musi opuścić Pałac BuckinghamŹródło: PAP, fot: WILL OLIVER
d13fj5r
d13fj5r

Elżbieta II zmuszona do przeprowadzki

Z powodu zaplanowanego remontu w Pałacu Buckingham królowa Elżbieta IIbędzie musiała opuścić pokoje, które zamieszkuje od 1953 roku. Prace rewitalizacyjne będą prowadzone skrzydło po skrzydle, tak aby królowa oraz jej mąż jak w jak najmniejszym stopniu odczuli utrudnienia z tym związane. Plan działania na terenie posiadłości rozplanowany jest na 10 lat. Podczas jego trwania zostanie wymieniona instalacja elektryczna, składająca się z ponad 3000 m kabli, kanalizacja oraz system ogrzewania. Całość prac będzie kosztowała 369 milionów funtów. Ostatnia tak wielka rewitalizacja Pałacu Buckingham miała miejsce w 1952 roku. Wówczas jej inicjatorką była sama Elżbieta II, która objęła tron po ojcu - Jerzym VI.

Elżbieta II nie chce opuścić Pałacu Buckingham

Wielki remont rozpoczął się w kwietniu 2017 roku. Pomieszczenia zajmowane przez Elżbietę II, znajdujące się w północnym skrzydle, będą remontowane w ostatniej fazie projektu w 2025 roku. Ostateczne zakończenie prac zaplanowane jest na 2027 rok. Szacuje się, że łączny koszt przeprowadzenia remontu wyniesie 369 milionów funtów. Jak twierdzi zarządca Pałacu Buckingham przeprowadzenie rewitalizacji teraz jest o wiele lepszym planem, niż zwlekanie z tą inwestycją. Wszystkie wymieniane systemy są przestarzałe, a instalacja elektryczna grozi zwarciem i pożarem. Właśnie dlatego urzędnicy nalegają, aby na czas trwania remontu królowa wybrała sobie nowe miejsce zamieszkania. Elżbieta II nie zgadza się na przeprowadzkę i prosi aby wskazać jej inne miejsce w pałacu, w którym będzie mogła pełnić swoją funkcję.

d13fj5r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13fj5r
Więcej tematów