ŚwiatElementy uzbrojenia dla Ukrainy. Od kogo?

Elementy uzbrojenia dla Ukrainy. Od kogo?

Litwa dostarczy Ukrainie elementy uzbrojenia - oświadczył w poniedziałek prezydent tego kraju Petro Poroszenko po rozmowach z litewską prezydent Dalią Grybauskaite w Kijowie.

Elementy uzbrojenia dla Ukrainy. Od kogo?
Źródło zdjęć: © AFP

24.11.2014 | aktual.: 24.11.2014 13:55

Litwa dostarczy Ukrainie elementy uzbrojenia - oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko po rozmowach w Kijowie z litewską prezydent Dalią Grybauskaite. Według Grybauskaite Litwa udzieli Ukrainie "wszelkiej pomocy, której może udzielić".

- Porozumieliśmy się w sprawie dostaw konkretnych elementów konkretnego uzbrojenia dla ukraińskich sił zbrojnych. Jest to realna demonstracja poparcia - powiedział Petro Poroszenko na wspólnej konferencji prasowej z Dalią Grybauskaite.

Nie wyjaśnił, jakie elementy uzbrojenia Ukraina otrzyma od Litwy i kiedy to nastąpi. Jego rozmówczyni także nie podała szczegółów. - Ukraina otrzyma wszelką pomoc, którą posiadany i której możemy udzielić - zapewniła.

Poroszenko poinformował jednocześnie o ustaleniach dotyczących leczenia ukraińskich żołnierzy, rannych w walkach z separatystami na wschodzie kraju oraz szkolenia wojskowych z Ukrainy na Litwie.

Grybauskaite zadeklarowała także, że jej kraj może wesprzeć Ukrainę w dążeniach do zwiększenia niezależności energetycznej. - Litwa stała się w pełni niezależna, w tym także od rosyjskiego Gazpromu i obecnie może zapewnić sobie dostawy gazu i energii elektrycznej z innych źródeł. Chcemy podzielić się z wami naszym doświadczeniem - oświadczyła.

Prócz rozmów dwustronnych Poroszenki i Grybauskaite w Kijowie odbyło się w poniedziałek posiedzenie komitetu prezydentów. Omówiono na nim współpracę w dziedzinie integracji europejskiej i w ramach organizacji międzynarodowych, w tym NATO, a także wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa cybernetycznego.

Odnosząc się do sprawy członkostwa Ukrainy w NATO Poroszenko oświadczył, że decyzja o tym będzie podejmowana w drodze referendum. - Decyzja o wejściu do NATO należy wyłącznie do narodu. Opracowaliśmy kryteria, które pozwolą na dostosowanie Ukrainy do wymogów NATO i tylko po tym, gdy je spełnimy, naród zdecyduje podczas referendum, czy wejdziemy do NATO, czy nie - zaznaczył prezydent Ukrainy.

Walki na wschodzie kraju

W ciągu minionej doby na wschodzie kraju zginęło trzech ukraińskich żołnierzy. Ogółem wojska były atakowane 56 razy. Wyjątkowo intensywnie atakowane jest Debalcewo. Według eksperta wojskowego Dmytra Tymczuka, po wielu nieudanych próbach zdobycia miasta, bojówkarzy na pierwszej linii zastąpili profesjonalni rosyjscy wojskowi. Mają oni ciężki sprzęt, w tym działa artyleryjskie.

Według sztabu operacji antyterrorystycznej, bojówkarze nadal wykorzystują ludność cywilną, jako żywe tarcze. Wojska ostrzeliwane są z wyrzutni ustawionych pośrodku dzielnic mieszkalnych.

Na terytorium Zagłębia Donieckiego trwa tworzenie "Armii Noworosji". Proces jest kontrolowany przez rosyjski sztab generalny i Federalną Służbę Bezpieczeństwa. Spotyka się jednak z oporem - także zbrojnym - części bojówkarzy.

Zobacz również film: Trwa wymiana ogania z separatystami
Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (361)