Trwa ładowanie...
dquec1l

"El Chapo" - meksykański baron narkotykowy wrogiem publicznym numer jeden w USA

Po spektakularnej ucieczce z więzienia jeden z najpotężniejszych meksykańskich baronów narkotykowych Joaquin "El Chapo" Guzman ponownie został wrogiem publicznym numer jeden w USA - ogłosiła Chicagowska Komisja ds. Przestępczości (CCC).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Meksykańska prokurator generalna przedstawia zdjęcie Joaquina Guzmana
Meksykańska prokurator generalna przedstawia zdjęcie Joaquina Guzmana (PAP/EPA)
dquec1l

Pierwszy raz CCC uznała Guzmana za wroga publicznego numer jeden w USA w 2013 roku. Przed "El Chapo" tytuł ten miał jedynie w latach 30. legendarny gangster Al Capone. "Przy Guzmanie Al Capone to amator" - powiedział przed dwoma laty szef CCC, J.R. Davis.

W ostatni weekend Guzman uciekł z meksykańskiego więzienia o najostrzejszym rygorze tunelem półtorakilometrowej długości.

Joaquin "El Chapo" Guzman, który dowodził potężnym kartelem Sinaloa, przebywał w więzieniu od lutego 2014 roku. Wcześniej przez ponad 10 lat z powodzeniem uciekał przed wymiarem sprawiedliwości. W Stanach Zjednoczonych postawiono mu liczne zarzuty przemytu narkotyków, a amerykańska agencja antynarkotykowa DEA umieściła go na swojej liście najbardziej poszukiwanych przestępców.

dquec1l

W 1993 r. Guzman został ujęty w Gwatemali i skazany na 20 lat więzienia w Meksyku za zabójstwo i przemyt narkotyków. W 2001 roku uciekł z więzienia Puente Grande o najostrzejszym rygorze na zachodzie kraju; później okazało się, że w ucieczce pomogli mu strażnicy.

Kartel Sinaloa działa w Ameryce Północnej, m.in. w Chicago, a jego wpływy sięgają Europy i Australii. Uważa się, że obecnie kontroluje większość najważniejszych szlaków przemytu narkotyków na granicy USA i Meksyku.

dquec1l

Podziel się opinią

Share
dquec1l
dquec1l
Więcej tematów