Ekumenizm wbrew przepisom?
16 niemieckich Kościołów chrześcijańskich chce
dążyć do przezwyciężenia podziałów i utworzenia wspólnoty
eucharystycznej. Niemiecka Konferencja Katolickiego Episkopatu Niemiec rozważa tymczasem zastosowanie kościelnych sankcji wobec katolickiego księdza, który - mimo papieskiego zakazu - udzielił wspólnej komunii katolikom i protestantom.
"Kartę Ekumenizmu" zawierającą zobowiązanie przezwyciężenia podziałów podpisali w piątek w Berlinie przedstawiciele Kościołów katolickiego, protestanckich, anglikańskich i prawosławnych. Chrześcijańskie Kościoły zadeklarowały ponadto udział w budowaniu jedności Europy. Podpisanie Karty odbyło się w ramach rozpoczętych w czwartek Ekumenicznych Dni Kościoła.
Niemiecka Konferencja Katolickiego Episkopatu Niemiec rozważa tymczasem zastosowanie kościelnych sankcji wobec profesora teologii Gottholda Hasenhuettla, celebrującego w czwartek wieczorem wspólne nabożeństwo w berlińskim kościele Getsemani. Hasenhuettel, wbrew niedawnej papieskiej encyklice o Eucharystii udzielił wspólnej komunii katolikom i protestantom.
Sekretarz Episkopatu Niemiec - Hans Langendoerfer nazwał zaproszenie katolików i protestantów do wspólnej Eucharystii "naruszeniem kościelnych przepisów". Biskupi wyrazili dezaprobatę dla postępowania duchownego. Papieski pełnomocnik ds. ekumenizmu, kardynał Walter Kasper skrytykował w wystąpieniu podczas Dni Kościoła działania Hasenhuettla i ostrzegł, że demonstracyjne działania pojedynczych księży nie przyczynią się do zbliżenia pomiędzy obydwoma Kościołami.
W ogłoszonej w kwietniu encyklice "Ecclesia de Eucharistia" (Kościół wyrastający z Eucharystii), Jan Paweł II uznał interkomunię (wspólne ponadwyznaniowe uczestnictwo w Eucharystii) za niedopuszczalną. Pod pewnymi warunkami dopuścił jednak wspólną eucharystię katolików i prawosławnych.