Trwa ładowanie...
Kacper Świsłowski
25-10-2015 21:29

Ekspert: Platforma pomogła wygrać PiS. Zabrakło Donalda Tuska

Platforma nie wyciągnęła wniosków z wyborów prezydenckich i popełniała podstawowe błędy strategiczne i taktyczne, ewidentnie zabrakło Donalda Tuska - komentuje wstępny wynik wyborów Eryk Mistewicz, ekspert od marketingu politycznego, w rozmowie z Wirtualną Polską. Z kolei o wyniku Zjednoczonej Lewicy mówi: Dzisiaj mamy do czynienia z końcem postkomunizmu w Polsce.

Share
Ekspert: Platforma pomogła wygrać PiS. Zabrakło Donalda TuskaŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
djqbfnh

Według sondaży exit polls przeprowadzonych przez IPSOS dla TVP1, Polsat News i TVN, w wyborach parlamentarnych zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało 39,1 proc. poparcia. Platforma Obywatelska zdobyła 23,4 proc. poparcia, Kukiz '15 - 9 proc., Nowoczesna - 7,1 proc., Zjednoczona Lewica - 6,6 proc., Polskie Stronnictwo Ludowe - 5,2 proc., KORWiN - 4,9 proc., Partia Razem - 3,9 proc.

Zdaniem Mistewicza, wynik Prawa i Sprawiedliwości był jak najbardziej do przewidzenia, a do zwycięstwa tej partii najbardziej przyczyniła się Platforma Obywatelska. - Platforma nie wyciągnęła wniosków z kampanii prezydenckiej, ona nie odrobiła podstawowego zadania domowego. Zlekceważyła też media społecznościowe, co doprowadziło do tego, że wektor obciachu, który przynależny był Prawu i Sprawiedliwości, został przekierowany na Platformę - mówi ekspert. - PO popełniała podstawowe błędy strategiczne i taktyczne, ewidentnie zabrakło Donalda Tuska - dodaje.

Jedyne zaskoczenie: Kukiz '15

- Mam wrażenie, że jeżeli chodzi o wynik Zjednoczonej Lewicy, to był on znany zaraz po debacie, gdy ruszyła fala zainteresowania Partią Razem. Wtedy też pojawiła się nadzieja tych wszystkich, którzy szukają alternatywy, dla tej ekipy SLD. Dzisiaj mamy do czynienia z końcem postkomunizmu w Polsce. I co ważne, Partia Razem, która przekraczając próg 3 proc., zdobędzie fundusze na dalsze funkcjonowanie i będzie mogła się rozwijać - ocenia Mistewicz.

djqbfnh

Według eksperta, zaskoczeniem jest wysoki wynik Pawła Kukiza, który w jego ocenie zrobił dobre wrażenie na Polonii i tych, którzy nie śledzą polityki na co dzień. - Paweł Kukiz z komunikacją: "Skończmy 25 lat tego co było", trafił w bardzo ciekawe potrzeby ludzi - stwierdza.

Pytany o wynik PSL, na granicy progu, Mistewicz mówi: To jest partia, która od 118 lat zawsze jest w polityce, która ma największe struktury samorządowe. Dziwi mnie ten wynik, on jest za niski, w stosunku do potencjału tej partii.

djqbfnh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djqbfnh
djqbfnh
Więcej tematów