PolskaEkspert od "Łowców Burz" ostrzega: moc burz będzie we wtorek "niszczycielska"

Ekspert od "Łowców Burz" ostrzega: moc burz będzie we wtorek "niszczycielska"

Grad wielkości kurzych jaj albo i okazalszy, wiatr sięgający nawet 110 hm/h i trąby powietrze - tak najprawdopodobniej będzie dziś wyglądać w części Polski pogoda od popołudnia do połowy nocy. - Będziemy mieć w kraju gwałtowne burze. Jeśli już powstaną, ich moc będzie niszczycielska - mówi w rozmowie z WP członek Polskich Łowców Burz Artur Surowiecki.

Ekspert od "Łowców Burz" ostrzega: moc burz będzie we wtorek "niszczycielska"
Źródło zdjęć: © PAP | Łukasz Ogrodowczyk
Magdalena Nałęcz-Marczyk

WP: Czego możemy się dzisiaj w Polsce ze strony pogody spodziewać?
Artur Surowiecki: Dziś wystąpi niebezpieczna sytuacja. W górnej i środkowej części troposfery występuje silny wiatr, ponadto prognozowana jest bardzo duża energia chwiejności, co spowoduje, że będziemy mieć w kraju gwałtowne burze. Jeśli już powstaną, ich moc będzie niszczycielska.

Niszczycielska?
Powstaną bardzo silne burze superkomórkowe, powodujące silne burze gradowe z bardzo silnym wiatrem. Grad może mieć wielkość kurzych jaj, a w niektórych miejscach prawdopodobnie będzie jeszcze większy. Będziemy mieć również do czynienia z mezoskalowymi układami konwekcyjnymi, czyli większymi strukturami burzowymi, które będą miejscami powodować bardzo gwałtowne porywy wiatru mogące osiągać prędkość nawet ponad 100-110 km/h. To są porywy wiatru silne na tyle, że mogą powodować ogromne zniszczenia. Oprócz tego mogą wystąpić gwałtowne opady deszczu.

Czy w Polsce utworzą się trąby powietrzne?
Tak. Przez to, że mamy duże zróżnicowanie w prędkościach i kierunku wiatru w dolnej części troposfery, w burzach superkomórkowych będą panować wystarczające warunki do tego, żeby gdzieś mogła się rozwinąć trąba powietrzna.

To nie będzie tak, że każda silna burza superkomórkowa spowoduje taką trąbę. Być może pod jakąś jedną superkomórką czy dwiema takie trąby się pojawią.
Artur SurowieckiArtur Surowiecki

Jest pan w stanie określić, gdzie taka trąba może wystąpić?
Jeśli chodzi o dziś i noc z wtorku na środę to chodzi o Polskę północną, północno-zachodnią. Największe zagrożenie dotyczy województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i częściowo warmińsko-mazurskiego.

A konkretniej? Wiemy, w którym mieście, regionie województwa może do tego dojść?
Absolutnie nie. Dopiero gdy te burze się rozwiną i będziemy wiedzieli, jak dokładniej idą, w którą stronę i jaką formę przybrały, wtedy będzie można powiedzieć cokolwiek więcej.

To, że w Polsce mogą wystąpić trąby powietrzne, jest czymś niespotykanym? Czasami słyszy się o tym, że – jakkolwiek kojarzymy je raczej z krajami takimi jak USA – spowodowały szkody również u nas.
Taka sytuacja w Polsce zdarza się co roku, zwykle dwa do trzech razy i towarzyszy przejściu tych najsilniejszych burz. Nie dzieje się więc nic nadzwyczajnego. Te burze już teraz przechodzą nad Polską, ale z każdą godziną będą się nasilać. To jest bardzo ciekawa, ale też i groźna sytuacja.

Kiedy będzie najgorzej?
Tradycyjnie najgorsze i najsilniejsze zjawiska wystąpią w późnych godzinach popołudniowych i wieczorem. Czasami takie silne nawałnice potrafią się przedłużyć do godzin nocnych. Jest ryzyko, że do połowy nocy, tak do godz. 1-2, w północno-zachodniej części kraju dalej będą występować bardzo groźne i bardzo silne burze.

Możemy liczyć na to, że jutro będzie spokojniej?
Raczej tak. Na pewno burze, jeśli się pojawią, a mogą się rozwinąć na południu i południowym wschodzie kraju, będą znacznie słabsze niż to, co czeka nas w najbliższych kilkunastu godzinach. Niemniej lokalnie mogą powodować zniszczenia, może spaść grad wielkości 2-4 cm, gdzieś może pojawić się silny wiatr. Zjawiska będą jednak zdecydowanie łagodniejsze niż te, które wystąpią w ciągu najbliższych kilkunastu godzin.

Artur Surowiecki - prezes Stowarzyszenia Skywarn Polska - Polscy Łowcy Burz, zajmującego się prognozowaniem groźnych zjawisk meteorologicznych i ostrzeganiem przed nimi.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
pogodaburzagrad
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (227)