PolskaEksperci: podczas wakacji należy pomóc dzieciom zaplanować czas wolny

Eksperci: podczas wakacji należy pomóc dzieciom zaplanować czas wolny

Znudzony nastolatek często decyduje się na kroki, które mogą okazać się dla niego niebezpieczne. Eksperci z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach uważają, że rodzice powinni pomóc zaplanować dziecku czas wolny również w czasie wakacji.

Eksperci: podczas wakacji należy pomóc dzieciom zaplanować czas wolny
Źródło zdjęć: © Fotolia

- Nastolatek na wakacjach ma więcej czasu wolnego i swobody, jest też pozbawiony stałej kontroli rodzicielskiej. Jeśli ten czas nie jest w jakiś sposób zorganizowany a rodzice nie ustalili wcześniej pewnych norm i zasad, na przykład: "wychodzisz o tej godzinie", "wracasz o tej" i na dodatek nastolatek nie ma żadnej perspektywy atrakcyjnego wyjazdu wakacyjnego, to może wraz z rówieśnikami wpakować się w kłopoty - uważa Aleksandra Kruszyńska z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach.

Kruszyńska dodaje, że "wachlarz zachowań ryzykownych" jest bardzo szeroki - od ekstremalnych zabaw na drodze, w wodzie, w skateparku, eksperymentowania z alkoholem, narkotykami i dopalaczami, po randki z nieznajomymi dopiero co poznanymi w internecie i pierwsze kontakty seksualne. - W czasie wakacji młodzież dużo czasu spędza online i próbuje nawiązać nowe znajomości, które - według nich mogą - ubarwić szarą rzeczywistość. Często się słyszy, jak nastolatki tłumaczą, że "przecież inni też tak robią". Nie pamiętają jednak, że decydując się a spotkanie w realu należy zadbać by spotkanie odbyło się w miejscu publicznym - dodała Kruszyńska.

Ośrodek Metis współorganizuje m.in. z śląską policją kampanię społeczną "BezNuda na wakacjach", która ma pomóc młodym ludziom uniknąć błędów i nieodpowiednich zachowań na wakacjach, a rodzicom i wychowawcom skonsultować z ekspertami rozmaite problemy. - Uruchomiliśmy infolinię. Każdy może zadzwonić. O pomoc może poprosić na przykład przyjaciółka nastolatki, która widzi, że jej koleżanka umawia się z kimś nowopoznanym w internecie i ma pewne obawy w tej sprawie. Ze swoimi wątpliwościami mogą dzwonić również rodzice, którzy na przykład nie wiedzą jak przeprowadzić rozmowę z dzieckiem - powiedziała Kruszyńska.

Infolinia ds. pomocy znajduje się pod numerem 516 129 150, działa od poniedziałku do piątku w godz. od 9 do 14.

Metis dysponuje również bazą telefonów i adresów m.in. instytucji zajmujących się pomocą osobom uzależnionym lub zagrożonym uzależnieniem. W związku z kampanią opracowano również "Wakacyjny niezbędnik BezNudy", w którym można znaleźć informacje i porady jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w trakcie "imprezy", podróży koleją, autobusem, podczas spędzania czasu nad wodą, w górach, oraz o co należy zadbać nawiązując znajomości przez internet.

Kampania społeczna "BezNuda na wakacjach" potrwa do 30 września. Prowadzą ją wspólnie oprócz ośrodka Metis i wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, również Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Katowicach i Stowarzyszenie "PoMOC" z Katowic.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)