Trwa ładowanie...

Eksperci ONZ wzywają polski Sejm ws. aborcji. "Odrzućcie ustawę"

Ustawa "Zatrzymaj aborcję" może zagrozić zdrowiu i życiu Polek - alarmuje grupa robocza ONZ ds. Dyskryminacji Kobiet. Specjaliści uważają, że zapisy dokumentu naruszają międzynarodowe zobowiązania Polski co do praw człowieka.

Share
Eksperci ONZ wzywają polski Sejm ws. aborcji. "Odrzućcie ustawę"
Źródło: Forum
d4dxjjw

Eksperci Organizacji Narodów Zjednoczonych apelują, aby polski parlament nie zmieniał prawa w zakresie zakazu przerywania ciąży w sytuacji, gdy występuje ciężkie uszkodzenia płodu - podaje gazeta.pl. W swoim stanowisku specjaliści podkreślają, że to jedna z podstaw do legalnej aborcji, a polskie przepisy są jednymi z najbardziej restrykcyjnych w krajach Europy.

Członkowie grupy roboczej ONZ ds. Dyskryminacji Kobiet podkreślili w komunikacie, że zaostrzenie obowiązującego prawa może naruszyć równość kobiet, ich godność, autonomię i integralność cielesną. Dodają, że zmiana prawa doprowadzi do ograniczenia praw Polek do życia intymnego i zdrowia oraz narazi je na okrutne i nieludzkie traktowanie.

Zobacz także: Scheuring-Wielgus ostro o biskupach

Zdaniem ekspertów przymus donoszenia ciąży w każdych okolicznościach jest nienaruszeniem praw człowieka.

d4dxjjw

W komunikacie doradcy ONZ wezwali polski Sejm i Senat do poszanowania prawa kobiet do samodzielnego podejmowania decyzji ws. aborcji. Zaznaczyli, że Polki mają prawo samodzielnie decydować ws. swoich ciał i funkcji reprodukcyjnych. Takie prawo - napisano - leży u podstaw prawa do równości i zachowania prywatności przez każdego człowieka.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4dxjjw

Podziel się opinią

Share
d4dxjjw
d4dxjjw
Więcej tematów