Trwa ładowanie...

Ekshumowano zwłoki setek ofiar serbskich czystek etnicznych w Bośni i Hercegowinie

Ze zbiorowego grobu w bośniackiej wsi Tomaszica koło miasta Prijedor wydobyto dotychczas 268 zwłok - poinformowała prokuratura w Sarajewie. Są to zwłoki bośniackich Muzułmanów i Chorwatów, zamordowanych przez Serbów latem 1992 roku.

Ekshumowano zwłoki setek ofiar serbskich czystek etnicznych w Bośni i HercegowinieŹródło: AFP, fot: Elvis Barukcic
d3xej8e
d3xej8e

Władze Bośni i Hercegowiny (BiH) wskazują, że w pobliżu odkryto jeszcze inne zbiorowe mogiły, co oznacza, że ostateczna liczba ofiar na pewno okaże się znacznie większa.

W rejonie Prijedoru serbscy separatyści prowadzący czystki etniczne dopuścili się podczas wojny domowej z lat 1992-95 szczególnie wielu zbrodni wojennych. Znajdowały się tam osławione serbskie obozy karne Omarska, Trnopolje i Keraterm, w których wymordowano wielu ludzi.

Aby ukryć zbrodnie przed światem, oddziały serbskie koparkami wydobywały zwłoki ofiar z pierwotnych zbiorowych grobów i zakopywały je w innych miejscach.

Z grobu w Tomaszicy wydobyto 200 kompletnych szkieletów i fragmenty kolejnych 68 zwłok. Grób ten odnaleziono po ponad 20 latach.

ONZ-owski trybunał ds. zbrodni wojennych na obszarze dawnej Jugosławii skazał 16 bośniackich Serbów łącznie na 230 lat więzienia za zbrodnie popełnione w rejonie Prijedoru.

d3xej8e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xej8e
Więcej tematów