Trwa ładowanie...

Ekolodzy założyli nadajnik GPS bocianowi. Dostali bajoński rachunek za telefon, a Kajtek zniknął

Szokujące zakończenie historii bociana Kajtka, którego Grupa Ekologiczna wyposażyła w nadajnik GPS. Chciano poznać jego zwyczaje, żerowiska a także trasę podróży na zimowisko. W lutym ptak zaczął dziwnie się zachowywać. Teraz już wiadomo, co się stało.

Ekolodzy założyli nadajnik GPS bocianowi. Dostali bajoński rachunek za telefon, a Kajtek zniknąłŹródło: Shutterstock.com
d1rdobm
d1rdobm

Kajtek, bo takie imię nadano bocianowi, był dorosłym bocianem, gdy ekolodzy postanowili założyć mu nadajnik GPS. W ubiegłym roku wychował czwórkę potomstwa, a badacze dowiedzieli się, jak daleko musi latać, by zdobyć pożywienie dla swoich młodych oraz gdzie są najbardziej w zasobne w pokarm żerowiska.

16 sierpnia Kajtek wyruszył w podróż na zimowisko. Pierwszego dnia przeleciał 75 km. "Drugiego dnia był już na Ukrainie, a czwartego w Rumunii. Od 21 sierpnia nasz bocian przebywał w Turcji, by 25 dnia tego miesiąca wlecieć do Syrii. Przez terytorium tego kraju leciał 3 dni. Następnie, ominąwszy Liban, wleciał do Izraela 28 sierpnia. Następnego dnia bocian dotarł do Egiptu i poruszał się na południe tradycyjną trasą naszych bocianów, prowadzącą w okolicy jeziora Nasera" - opisują jego podróż ekolodzy.

Dzięki danym z nadajnika badacze wyliczyli, że w ciągu zaledwie 12 dni w sierpniu ubiegłego roku bocian pokonał 3985 km. Od 16 sierpnia do 7 października - jak policzyli - Kajtek przeleciał łącznie 6154 km.

Ptak wyruszył w drogę powrotną do Polski 1 lutego. Po 10 dniach dotarł w dolinę Nilu Błękitnego, w Sudanie. Wiele osób czekało z zapartym tchem na powrót bociana do gniazda w Brzozowie, w gminie Suchożebry. Niestety, stało się coś dziwnego. Kajtek postanowił zostać w Afryce, "przemieszczając się w różnych kierunkach do 25 km w ciągu dnia" - informują na swoim profilu Facebooku ekolodzy, zdziwieni tym, że Kajtek nie wraca do Polski.

Gdy sygnał z nadajnika GPS urwał się 26 kwietnia, zaczęli podejrzewać, że Kajtkowi coś się stało. Nawet w najśmielszych snach nie przewidzieli jednak tego, co ich czeka. Otóż 7 czerwca otrzymali od firmy, od której zostały zakupione karty SIM instalowane w nadajnikach, rachunek telefoniczny za korzystanie z tej umieszczonej w nadajniku Kajtka. Opiewał na kwotę ok. 10 tys. złotych.

d1rdobm

"Ni mniej, ni więcej, ktoś wyjął kartę z nadajnika, włożył ją do telefonu i dzwonił około 20 godzin. Szoooook i nieeeeedowierzanie" - skomentowali na swoim profilu ten fakt członkowie Grupy Ekologicznej.


Masz za wysokie rachunki telefoniczne? Kup pakiet przy wykorzystaniu oferty ze strony Orange kod rabatowy.

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas kupując produkty naszych partnerów po kliknięciu w linki zamieszczone w tekście.

d1rdobm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rdobm
Więcej tematów