Trwa ładowanie...
d3t0qd1

Ekolodzy zakładają "Obóz dla Puszczy". Każdy może dołączyć

Aktywiści z Fundacji "Dzika Polska" i Greenpeace zakładają specjalny obóz na skraju Puszczy Białowieskiej. Jak tłumaczą, będzie to miejsce, w którym może zatrzymać się każdy, kto pragnie dołączyć do protestów przeciwko masowej wycince drzew zainicjowanej przez ministra Jana Szyszko.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ekolodzy zakładają "Obóz dla Puszczy". Każdy może dołączyć
(facebook, Fot: Fundacja Dzika Polska)
d3t0qd1

- Kontaktuje się z nami mnóstwo osób, które mówią "chcemy przyjechać i coś zrobić”. Właśnie z myślą o nich zaczynamy budowę obozu. Każdy, kto chce stanąć w obronie Puszczy Białowieskiej będzie mógł się tu zatrzymać, rozbić namiot - powiedział w rozmowie z OkoPress Mariusz Duchewicz z Fundacji "Dzika Polska".

- Mam nadzieję, że uda się szybko przygotować teren. Niestety nie mogę w tej chwili podać adresu, ale prosimy o kontakt mailowy dlapuszczy@gmail.com - dodał.

Protest w obronie Puszczy Białowieskiej trwa już od kilku dni. Protestujący sprzeciwiają się masowej wycince Puszczy Białowieskiej pod pozorem walki z kornikiem. Lasy Państwowe wprowadzają zakazy wstępu na kolejne połacie lasu, gdzie za pomocą ciężkiego sprzętu wycina się zdrowe i unikatowe dla bioróżnorodności lasu drzewa. Tysiące z nich zalega na poboczach leśnych dróg, czego dowodem są zdjęcia wykonane przez protestujących. Łamią oni zakazy i wchodzą na te tereny, by dać świadectwo tego, z jaką skalą dewastacji najstarszego lasu w Europie mamy do czynienia.

W trakcie jednego ze spacerów po zakazanych terenach interweniowała Straż Leśna, która legitymowała i przeganiała protestujących. W kontrze do ekologów podobną trasą przeszedł marsz sympatyków stowarzyszenia Santa, organizacji będącej politycznym zapleczem Jana Szyszki. Ich pochód przez zakazane rejony Puszczy przeszedł w asyście policji i TVP1. Straż Leśna nie interweniowała ani razu.

Ekolodzy muszą stoczyć kolejną walkę z Janem Szyszko. Ostatni raz minister środowiska dał się we znaki miłośnikom przyrody w czasach pierwszych rządów PiS w latach 2005-2007. To wtedy polityk wydał decyzję o budowie estakady, a później tunelu przez obszar Natura 2000 obejmujący unikatowy ekosystem Doliny Rospudy. Sprawa wówczas wywołała ogromne emocje, a większość Polaków krytykowała Szyszkę za skandaliczny sposób podejmowania decyzji. Ekolodzy ostatecznie wygrali batalię, a w 2009 roku rząd PO-PSL zmienił trasę tak, by omijała cenne przyrodniczo obszary.

d3t0qd1

Podziel się opinią

Share
d3t0qd1
d3t0qd1
Więcej tematów