Trwa ładowanie...
d3n4jxt
11-07-2010 19:05

Ekolodzy w całej Polsce wskoczyli do rzek

Big Jump - pod takim hasłem w ok. 20 miejscowościach w całej Polsce ludzie, którym ekologia nie jest obojętna, wkroczyli w niedzielę po południu do różnych polskich rzek. Celem akcji było zwrócenie uwagi na stan czystości tych wód.

d3n4jxt
d3n4jxt

Jak podkreślił w rozmowie prezes Klubu Gaja Jacek Bożek, zainteresowanie ogólnopolskim happeningiem przerosło oczekiwania. - Akcja odbyła się w wielu nieplanowanych wcześniej miejscach; ostatnie zgłoszenia otrzymywałem jeszcze dzisiaj rano. Jestem bardzo zadowolony, że ludzie mimo wakacji potrafili się zwołać i przyłączyć do akcji. Rozumieją, że czysta rzeka w ich sąsiedztwie to lepsza jakość życia. W dwóch miejscowościach zaczęli nawet od sprzątania - powiedział.

Akcja odbyła się m.in. w Wiśle, Wrocławiu, Szczecinie, Gdańsku, Krakowie, Miasteczku Śląskim czy Sosnowcu. W tym ostatnim organizatorzy wybrali szczególny punkt na mapie - Trójkąt Trzech Cesarzy. To historyczne miejsce, położone u zbiegu Białej Przemszy i Czarnej Przemszy, na pograniczu Sosnowca, Mysłowic i Jaworzna, gdzie po Kongresie Wiedeńskim w 1815 r. przez blisko 100 lat stykały się granice państw zaborczych - Austrii, Rosji i Prus.

W niedzielę zgromadziło się tam ok. 30 osób, reprezentujących m.in. Stowarzyszenie Teraz Sosnowiec. Ponieważ Biała Przemsza jest w tym miejscu mulista i zarośnięta, weszło do niej kilka osób, inni wspierali je mentalnie.

- W Unii Europejskiej to miejsce ma szczególny wymiar. Mamy nadzieję, że z czasem zostanie lepiej zagospodarowane. Mogłyby tu powstać np. jakieś tarasy widokowe - powiedział jeden z organizatorów Przemysław Chwistecki.

d3n4jxt

Akcja Big Jump jest organizowana co pięć lat od 2005 do 2015 ze względu na wprowadzenie w 2015 roku Ramowej Dyrektywy Wodnej we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Wody powierzchniowe powinny do tego czasu osiągnąć dobry stan chemiczny i ekologiczny.

- Jeśli nic się nie zmieni, Polska nie ma szans na osiągnięcie warunków określonych w dyrektywie - ocenił Jacek Bożek.

Akcja ma wymiar europejski. Podczas pierwszego Big Jump w 2005 roku organizacja European Rivers Network zanotowała 250 tys. oficjalnych spotkań nad rzekami w 22 krajach, również w Polsce.

W Polsce Big Jump jest organizowany w ramach programu Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Klub Gaja "Zaadoptuj rzekę", który dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, pod patronatem ministra środowiska.

d3n4jxt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n4jxt
Więcej tematów