Trwa ładowanie...

Egzotyczna podróż wiceszefa SOP do Australii. Za pieniądze podatników

Wiceszef Służby Ochrony Państwa Krzysztof Król na początku listopada spędził kilka dni w Australii. Według SOP, był tam służbowo na konferencji przedstawicieli służb z całego świata. Zdaniem naszych informatorów, wyjazd był bardziej rekreacyjny, a konferencja miała być tylko pretekstem.
Share
Krzysztof Król został wiceszefem SOP na początku lutego. Nominację wręczał mu Jarosław Zieliński
Krzysztof Król został wiceszefem SOP na początku lutego. Nominację wręczał mu Jarosław ZielińskiŹródło: sop.gov.pl, Fot: sop.gov.pl
d36u76v

O sprawie poinformowali nas zbulwersowani funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa. – Proszę zapytać o wyjazd zastępcy komendanta pułkownika Krzysztofa Króla, który poleciał do Australii na konferencję ds. ochrony. Wrócił po tygodniowym pobycie. Król poleciał tam z doświadczonym funkcjonariuszem SOP, który pracował przez lata w Biurze Ochrony Rządu. To ten funkcjonariusz przedstawiał prezentacje na konferencji, a Król korzystał z uroków Australii. Wyjazd od początku wyglądał na rekreacyjny, "przykryty" sprawami służbowymi – napisali do nas anonimowo funkcjonariusze SOP.

SOP: to była międzynarodowa konferencja

Sprawdziliśmy. Wyjazd miał miejsce w dniach 1-9 listopada. Z kolei konferencja odbywała się od 4 do 7 listopada. O szczegóły zapytaliśmy biuro prasowe Służby Ochrony Państwa. Jak wynika z nadesłanej odpowiedzi przez SOP, Król oraz drugi funkcjonariusz udali się na konferencję w ramach Stowarzyszenia Służb Ochrony Osób (Association of Personal Protection Services APPS). - Stowarzyszenie realizuje swoje cele statutowe m.in. poprzez wypracowywanie standardów działania poszczególnych służb, taktyk postepowania przy określonych zagrożeniach oraz rozwiązań organizacyjnych koniecznych dla skutecznego wykonywania zadań w obszarze ochrony osób. W tegorocznej konferencji wzięli udział przedstawiciele 30 krajów oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych m.in. Interpolu – odpisuje nam wydział prasowy SOP.

d36u76v

Zobacz także: Nie ma zbrodni doskonałej. Kulisy pracy polskiej policji.

Kim był towarzysz Króla - tego nie ujawniono. Podobnie w przypadku kosztów egzotycznej podróży wiceszefa SOP.

- Na koszty podroży składały się koszty biletów lotniczych (ceny z dostępnej oferty) oraz zakwaterowania w miejscu konferencji. Przeloty realizowane były liniami lotniczymi QATAR, w klasie ekonomicznej. Wszystkie noclegi były realizowane w jednym hotelu zarezerwowanym wcześniej przez organizatora konferencji – Australijską Policję Federalną - dla wszystkich uczestników. Jednocześnie było to miejsce, w którym odbywała się konferencja, a Canberra była jedynym miejscem pobytu podczas podróży służbowej miedzy wylotem i powrotem do Polski – informuje nas SOP.

d36u76v

Jak sprawdziliśmy, bilety w obie strony dla jednej osoby to koszt od ok. 5 - 7 tys. zł. Według SOP, funkcjonariusze lecieli w kasie ekonomicznej. Sam przelot do Australii to więc wydatek kilkunastu tysięcy złotych. Z noclegami i służbowymi delegacjami koszt wyprawy do Australii automatycznie wzrasta.

Co ciekawe, po wspomnianej konferencji nie ma żadnego śladu, ani żadnej wzmianki w internecie. SOP twierdzi, iż jest to cykliczna konferencja, tym razem organizowana po raz 16. Odszukaliśmy jedynie informacje o poprzednich spotkaniach. 15 edycja miała miejsce w Budapeszcie – w 2017 roku; a 14 edycja – w Rzymie – w 2015 roku. Z kolei 6 konferencja była organizowana w Warszawie w 2004 roku

Zapytaliśmy więc SOP o nadesłanie potwierdzenia, że konferencja faktycznie miała miejsce. Do czasu publikacji nie otrzymaliśmy żadnej informacji. Organizatorem konferencji miała być Australijska Policja Federalna. Na jej stronach również nie ma nawet wzmianki o wydarzeniu. Od jednego z funkcjonariuszy usłyszeliśmy, że może to być efekt tego, że Stowarzyszenie nie promuje się w sieci. - Jedno wspólne zdjęcie na koniec konferencji i na tym koniec - mówi nam.

Krzysztof Król został zastepcą komendanta SOP na początku lutego. Wcześniej był komendantem powiatowym policji w Krakowie. Nominację osobiscie wręczał mu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d36u76v

Podziel się opinią

Share
d36u76v
d36u76v
Więcej tematów