Egzamin ósmoklasisty na nowo. CKE opublikowała wytyczne. Nie będzie łatwo
Egzamin ósmoklasisty ulegnie zmianie. CKE opublikowała wytyczne w tej sprawie. Nowością będzie np. czwarty obowiązkowy test. Do tej pory egzamin ósmoklasisty składał się z trzech przedmiotów.
02.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:46
Egzamin ósmoklasisty ulegnie zmianom, a w życie wejdzie w 2022 roku, o czym w środę poinformowała CKW. Ten egzamin jest obowiązkowy i musi do niego przystąpić każdy uczeń, który kończy ósmą klasę.
Egzamin ósmoklasisty na nowo. CKE opublikowała wytyczne
Według starych wytycznych CKE egzamin ósmoklasisty składał się z trzech części. Uczniowie zdawali przedmioty takie jak:
- język polski,
- matematyka,
- język obcy (nowożytny.)
Jednak od 2022 roku, według nowych wytycznych CKE, do egzaminu ósmoklasisty dołączony zostanie także sprawdzian z wiedzy z czwartego przedmiotu.
Egzamin ósmoklasisty. CKE dodaje czwarty przedmiot
Ten uczeń będzie mógł wybrać sobie sam. Jego wybór będzie jednak ograniczony do pięciu przedmiotów, które w liście wymienia CKE, a są to:
- biologia,
- historia,
- fizyka,
- geografia,
- chemia.
Według wytycznych CKE pod nowy egzamin ósmoklasisty, uczeń będzie musiał zadeklarować wybrany przez siebie przedmiot do 30 września 2021 roku. Po tym czasie jego zmiana nie będzie możliwa, dlatego decyzja musi być dobrze przemyślana.
Egzamin ósmoklasisty na nowo. CKE podała liczbę zadań
W informatorze opublikowanym przez CKE ws. nowego egzaminu ósmoklasisty znajdziemy też informację ws. zadań i długości trwania egzaminu z dodatkowego przedmiotu.
Ten będzie trwał 90 minut, a w zależności od wybranego przedmiotu będzie różnił się liczbą pytań. Z biologii do rozwiązania będzie 18 - 25 zadań, z chemii 20-30, podobnie na fizyce i geografii. Z kolei na egzaminie z historii uczeń będzie miał do rozwiązania od 24 do 28 zadań.
Egzamin ósmoklasisty. CKE: Zadania są zróżnicowane
I tak przykładowo nowy egzamin ósmoklasisty z fizyki będzie opierał się o zagadnienia z mechaniki, zjawisk cieplnych, czy też optyki. Z kolei egzamin z geografii zostanie podzielony na dwie części. Pierwsza będzie dotyczyła geografii polski, a druga geografii fizycznej.
Nowy egzamin ósmoklasisty dobrze sprawdzi też znajomość podstaw chronologii wydarzeń historycznych. Ważna będzie nie tylko analiza źródeł, ale też umiejscowienie postaci, faktów i danych procesów we właściwym czasie.
"Zadania odwołują się do różnych treści, są zróżnicowane pod względem sprawdzanych umiejętności, a także poziomu trudności i sposobu udzielania odpowiedzi. Sprawdzają przede wszystkim umiejętności złożone, takie jak analiza, porównywanie, wnioskowanie, uogólnianie" - czytamy w informatorze CKE.