Trwa ładowanie...

Egipt: "uratowano" grobowiec Tutanchamona. "Trzeba będzie ograniczyć liczbę zwiedzających"

Międzynarodowa ekipa specjalistów przeprowadziła konserwacje grobowca Tutanchamona, jednego z najsłynniejszych faraonów Egiptu. Liczba turystów zwiedzających to miejsce zostanie najprawdopodobniej ograniczona.

Egipt: "uratowano" grobowiec Tutanchamona. "Trzeba będzie ograniczyć liczbę zwiedzających"Źródło: iStock.com
d9avoye
d9avoye

Egipt: przeprowadzono konserwacje grobowca Tutanchamona

Grobowiec Tutanchamona, który znajduje się w na terenie Doliny Królów w Egipcie, przeszedł prace konserwatorskie. Przeprowadzone zostały przez około 25 międzynarodowych ekspertów: archeologów, architektów, inżynierów i mikrobiologów. Były one niezbędne, ponieważ masowe zwiedzanie budowli zagroziło m.in. dalszemu trwaniu malowideł na ścianach komory grobowej. Pod wpływem wydychanego powietrza, wilgoci i bakterii rozwijały się na nich mikroorganizmy. Słynne żółto-ochrowe freski, m.in. ukazujące Tutanchamona z boginią Hathor i Anubisem, pokryły się gęsto brązowymi plamkami.

Plamki na malowidłach okazały się nie do usunięcia, ponieważ głęboko "wżarły" się w malaturę. Niemal "100 lat zwiedzania, po ponad 3 tysiącleciach od zapieczętowania! Możecie sobie wyobrazić wpływ tego na stan grobowca?" - powiedział w czwartek Neville Agnew z ekipy konserwatorów z Instytutu Konserwacji Getty'ego (GCI) w Los Angeles, należącego do funduszu powierniczego J. Paul Getty Trust - podaje PAP.

- Przeprowadziliśmy konserwację, nie robiliśmy restauracji - podkreślił Agnew. Dodał również, że teraz brunatne plamki stały się już częścią historii grobowca. Inżynierowie opracowali nowy system wentylacyjny wewnątrz budowli, który ma zmniejszyć szkodliwe oddziaływanie kurzu, a także dwutlenku węgla i pary wodnej wydychanych przez zwiedzających.

Egipt: liczba odwiedzających grobowiec Tutanchamona zostanie najprawdopodobniej ograniczona

Według sławnego egipskiego archeologa Zahiego Hawassa, byłego szefa Najwyższej Rady Starożytności Egipskich, który zainicjował akcję ratowniczą w 2009 roku, ekipa "GCI uratowała grobowiec Tutanchamona". Podkreśla on jednak, że teraz, po wykonaniu tej wspaniałej pracy, "trzeba będzie ograniczyć liczbę zwiedzających".

d9avoye

- Jeśli pozwolić masowej turystyce na wejście do grobowca, nie przetrwa on dłużej niż 500 lat. Wskazał, że właściwe byłoby zalecenie całkowitego wstrzymania wizyt. - Musimy myśleć o przyszłości – ostrzegł Hawass, cytowany przez PAP.

Jak tłumaczy, turyści powinni zwiedzać replikę grobowca, wybudowaną w 2013 roku niedaleko domu Cartera w Luksorze. Jeszcze przed konserwacją grobowca, ograniczono liczbę zwiedzających, do 400-350 dziennie. Większość najcenniejszych przedmiotów ze skarbca grobowego Tutanchamona znajduje się w Muzeum Egipskim. Na miejscu znajduje się natomiast mumia faraona oraz zewnętrzny sarkofag ze złoconego drewna.

Sensacyjne odkrycie grobowca Tutanchamona w 1922 r.

Tutanchamon był faraonem z XVIII dynastii rządzącej starożytnym Egiptem. Władał w latach 1333-1323 p.n.e. Wstąpił na tron jako mniej więcej 10-letni chłopiec. Zmarł nagle w roku 1323 p.n.e. Jego trwające zaledwie dziesięć lat panowanie wiąże się z przywróceniem tradycyjnej religii, w miejsce której ojciec Tutanchamona wprowadził monoteistyczny kult boga słońca Atona.

Odkrycie grobowca Tutanchamona w listopadzie 1922 r. przez Howarda Cartera i Georga Carnarvona było naukową i medialną sensacją. Głównie ze względu na fakt, że miejsce nie zostało przez nikogo wcześniej splądrowane, co było rzadkością. Grobowiec Tutanchamona znajduje się w tebańskiej Dolinie Królów niedaleko Luksoru na południu Egiptu. Znaleziono w nim ponad 5 tys. przedmiotów sprzed 3300 lat, z których część wykonano z litego złota.

d9avoye
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9avoye
Więcej tematów