Trwa ładowanie...
d2mypek
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Egipski nastolatek wrzucił satyryczny film na Facebooka i trafił za to do aresztu

Nastolatek został zatrzymany za drwiny w nagraniu satyrycznym z Facebooka
Jest podejrzany o "podżeganie do udziału w demonstracjach i rozpowszechnianie wideo obraźliwego dla instytucji państwa"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Egipski nastolatek wrzucił satyryczny film na Facebooka i trafił za to do aresztu
(Freeimages)
d2mypek

Ezzedin Chaled, który według profilu na Facebooku ma 19 lat, jest członkiem grupy o nazwie "Dzieci Ulicy". Regularnie publikuje ona satyryczne nagrania kpiące z decyzji rządu i zarzucające władzom zamiar "posłania młodości za kraty". W najnowszym nagraniu grupa młodych ludzi, w tym Chaled, w piosence porusza tematy dewaluacji egipskiego funta i zwrotu Arabii Saudyjskiej dwóch wysp na Morzu Czerwonym. Obie kwestie wywołują żywe protesty społeczne.

Krótki klip to jeden z serii dwuminutowych nagrań, kręconych na ulicy i udostępnianych na Facebooku.

Grupa "Dzieci Ulicy" wpisuje się w nurt niezależnej sztuki i performance'u, który rozkwitł po rewolucji z 2011 roku. Niezależni artyści podejmują kwestie polityczne i społeczne w ulicznych występach, graffiti czy koncertach na żywo.

d2mypek

Chłopak został zatrzymany w swoim domu w Kairze w sobotę i umieszczony w areszcie na cztery dni - powiedział adwokat Mahmud Ottman. Zatrzymany oczekuje na ewentualne postawienie zarzutów - potwierdził przedstawiciel prokuratury w Kairze.

Międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka, w tym Amnesty International i Human Rights Watch, zarzucają egipskiemu prezydentowi Abd el-Fatahowi es-Sisiemu kierowanie jednym z najbardziej represyjnych reżimów świata. Po obaleniu w lipcu 2013 roku wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego prezydenta Mohammeda Mursiego w represjach ze strony nowych władz zginęło w ciągu kilku tygodni ponad 1,4 tys. zwolenników Mursiego. Ponad 40 tys. osób trafiło do więzień, a setki, w tym Mursi, zostało skazanych na śmierć w zbiorowych procesach, które ONZ określa jako "niemające precedensu w najnowszej historii".

d2mypek

Podziel się opinią

Share

d2mypek

d2mypek
Więcej tematów