Edycja multimediów w Viście - ( nie )odległa przyszłość?

Od oficjalnej premiery nowego systemu operacyjnego Microsofu upłynął już ponad tydzień, tymczasem graficy, "detepowcy" i montażyści wideo z niecierpliwością czekają na nowe wydania swoich ulubionych narzędzi edycyjnych. Refleksem wykazał się Corel, którego produkty - CorelDraw Graphics Suite X3 i Painter X - świadczą już pełne wsparcie dla Visty. Pozostali producenci chyba przespali premierę Visty - programów do obróbki grafiki czy wideo w pełni kompatybilnych z nowym systemem wciąż brakuje.
Nasi koledzy z brytyjskiej redakcji magazynu Digit skontaktowali się z producentami programów do obróbki multimediów ( grafika, montaż wideo, animacje 3D, projektowanie stron WWW itp. ). Z uzyskanych przez nich informacji wynika, iż większość dostępnych na rynku aplikacji można zainstalować i uruchomić pod kontrolą Visty, producenci nie gwarantują jednak stabilności ich działania.

Adobe, które jak wiadomo, może pochwalić się szerokim wachlarzem rozwiązań dla profesjonalnych użytkowników, obecnie w swojej ofercie ma tylko jedną pozycję zaprojektowaną z myślą o Viście - jest to Photoshop CS3 beta - http://www.digit.pl/news/103967.html. Pozostałe narzędzia ( np. Photoshop CS2, InDesign CS2, Illustrator CS2, GoLive CS2, Dreamweaver 8 czy Acrobat 8 Professional ) oficjalnie nie świadczą wsparcia dla nowego OS Redmond. Aktualizacja Acrobata 8 i Readera 8 zapowiadana jest jednak na bliżej nieokreślony moment w pierwszym półroczu tego roku, natomiast pozostałe programy wyposażone zostaną w pełną obsługę Visty w swoich kolejnych wydaniach, zapowiadanych na wiosnę i lato 2007 r.

A co z montażem wideo?
Adobe jest bardziej oszczędne w szczegółach, jeśli chodzi o programy wchodzące w skład pakietu Production Studio ( After Effects, Premiere Pro, Encore DVD, Audition ) - producent twierdzi, że zestaw zostanie udostępniony w wydaniu dla 32-bitowej Visty, ale nie podał konkretnego terminu, kiedy miałoby to nastąpić.

Oczekuje się, iż takie aplikacje, obecnie kompatybilne z Windows XP Home, będą wymagać Visty w wydaniu Home Premium, natomiast narzędzia aktualnie dostępne dla Windows XP Professional będą wymagać Visty Business.

Narzędzie dla osób zajmujących się komputerowym składem, QuarkXPress 7 - http://www.digit.pl/news/93624.html, także ma zostać uaktualnione na potrzeby Visty w ciągu najbliższego półrocza, firma Quark uzależnia jednak ten krok od reakcji użytkowników programu na nowy system Microsoftu ( "czy praca w nim będzie gwarantować produktywność" ).

Animacje - w zwolnionym tempie
Jak dowiedzieli się nasi koledzy z brytyjskiego Digita od przedstawicieli NewTek, odpowiedzialnych za aplikację do tworzenia animacji 3D LightWave - http://www.digit.pl/news/96203.html, "poziom kompatybilności tego narzędzia z Vistą jak dotąd wydaje się bardzo dobry, jednak jest jeszcze za wcześnie, aby móc to stwierdzić z całą stanowczością".

Aplikacje do szeroko pojętego tworzenia grafiki 3D produkcji konkurencyjnego Autodeska ( Maya 8.5 - http://www.digit.pl/news/105154.html i 3DS Max 9 ) oficjalnie nie wspierają Visty. Przedstawiciele Autodeska twierdzą, że kwestia wprowadzenia zaktualizowanych ich wersji ( podobnie jak sprawa obsługi 64-bitowych wydań Visty ) jest bezsporna. Przekonują jednak, że udostępnienie odpowiednich upgrade'ów musi zostać poprzedzone wprowadzeniem w Viście wsparcia dla najnowocześniejszych kart graficznych, w tym dedykowanych do profesjonalnych zastosowań układów ATI Fire GL i Nvidia Quadro FX.

Więcej informacji: Digit Magazine - http://www.digitmag.co.uk

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)