PolskaEdukacyjna mapa Polski

Edukacyjna mapa Polski

W następnym roku szkolnym 78% młodzieży będzie uczyć się w liceach
profilowanych, a 22% w szkołach zawodowych - wynika z ustaleń powiatów, przedstawionych podczas czwartkowej konferencji "Edukacyjna mapa Polski".

07.06.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Edukacyjna mapa" pokazuje struktury sieci szkolnictwa ponadgimnazjalnego, jaką wypracowały władze powiatów we współpracy z MEN.

Jest to bardzo zbliżone do założeń reformy edukacji, która zakłada, że 20% absolwentów gimnazjów powinno skorzystać z oferty szkół zawodowych, a 80% z oferty liceów profilowanych - powiedział minister edukacji Edmund Wittbrodt.

Każde liceum będzie posiadać co najmniej dwa profile, przy czym jeden z nich będzie obowiązkowo profilem proakademickim.

Decyzję o zmniejszeniu liczby szkół zawodowych i likwidacji techników podjęto z powodu zbyt małego zapotrzebowania na absolwentów tych szkół na rynku pracy. Około 66% bezrobotnych absolwentów ukończyło szkoły zawodowe, a tylko 12% "ogólniaki" - powiedział podsekretarz stanu w MEN Wojciech Książek.

Struktura kształcenia jest różna zależnie od województwa i jego potrzeb lokalnych. Jak podało MEN, najwięcej, bo 32% uczniów skorzysta z oferty szkół zawodowych w województwie kujawsko - pomorskim, 27% w województwach zachodniopomorskim, mazowieckim i małopolskim. Najwięcej miejsc w liceach profilowanych zaprojektowano w opolskim - 84%, lubuskim, dolnośląskim i śląskim po 83% oraz w podkarpackim 82%.

Według MEN w nowym systemie znajdzie prace 93% zatrudnionych do tej pory nauczycieli. W stosunku do tych, którzy stracą pracę zostaną uruchomione programy osłonowe.

Przyszli absolwenci gimnazjów będą mieli do wyboru licea o profilach: proakademickim, techniczno - technologicznym, środowiskowo - rolniczym, społeczno - usługowym i kulturowo - artystycznym oraz szkoły zawodowe. (aso)

Komentarze (0)