Trwa ładowanie...
d2ki8s1

Echa amerykańskiej tragedii w życiu kulturalnym

(inf. własna)

Share
d2ki8s1

W związku z tragicznymi wydarzeniami w Stanach Zjednoczonych artyści - w Polsce i na świecie - odwołali szereg koncertów. Niektóre stacje muzyczne zrezygnowały nawet z emisji teledysków.

W Polsce artyści Piwnicy pod Baranami odwołali koncert z okazji rocznicy urodzin Piotra Skrzyneckiego. Pomimo tego, że bilety już od dawna były sprzedane, uznaliśmy, że nie da się pogodzić pogodnego charakteru koncertu z żałobą, jaką wszyscy odczuwamy - poinformowała rzeczniczka kabaretu.

Mimo tragedii, jaka we wtorek wydarzyła się w USA, 26. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest kontynuowany - taką decyzję podjął podczas wieczornych pokazów konkursowych dyrektor festiwalu, Maciej Karpiński. Do tragicznych wydarzeń nawiązywano podczas konferencji prasowych. Andrzej Kondratiuk myślał nawet o odwołaniu emisji swojego filmu.

d2ki8s1

Zarząd Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o. podjął decyzję o odwołaniu uroczystości związanych z piątymi urodzinami sieci Era. Odwołane zostają koncerty z udziałem pięciu gwiazd, m.in. Lionela Richie, Kayah i Natalii Kukulskiej które miały się odbyć w piątek (14.09) i w sobotę (15.09) w Warszawie.

Przyjazd do Europy na występy w ramach tournée "Tattoo The Planet", które miało rozpocząć się 13 września, odwołała także grająca ciężką gitarową muzykę kapela Pantera.

W USA wstrzymano produkcję cieszącego się ogromną popularnością sit-comu "Frasier", 27-krotnie honorowanego nagrodą Emmy. Najprawdopodobniej jego pomysłodawca i producent, David Angell, zginął na pokładzie jednego z samolotów, które uderzyły w World Trade Center.

Planowaną na niedzielę 16 września uroczystość wręczenia telewizyjnych nagród Emmy przełożono na późniejszy termin. Nowa data uroczystości wkrótce zostanie podana do wiadomości publicznej.

d2ki8s1

Także w USA odwołano uroczystość wręczenia Latin Grammy Awards.

11 września miała odbyć się internetowa transmisja koncertu Stinga. Artysta miał wykonać we włoskiej Toskanii utwory, które miały być zarejestrowane dla potrzeb albumu "...on such a night". Na wiadomość o tragedii w Stanach Zjednoczonych Sting wykonał tylko jedną piosenkę - "Fragile", dedykując ją ofiarom zamachów, po czym relacja została przerwana.

Od 15 września miała ruszyć sprzedaż biletów na amerykańskie tournee U2. W związku z zaistniałą sytuacją dystrybucja została wstrzymana. Nie wiadomo na razie, czy Elevation World Tour w ogóle powróci na amerykańską ziemię.

Madonna i The Charlatans zawiesili swoje tournee. Brytyjska grupa miała zagrać sześć występów, z których pierwszy miał odbyć się 13 września w Nowym Jorku.

d2ki8s1

Prawie wszystkie imprezy zaplanowane na wtorek i środę w Nowym Jorku zostały odwołane. Nie zagrali m.in. O-Town i Lil' Romeo. Agencja koncertowa SFX zdecydowała się na bardziej radykalny krok i odwołała wtorkowe występy w całym kraju, w tym Janet Jackson, Godsmack, Weezer, Maxwell. Tool nie tylko nie zagrał we wtorek (12.09), ale odwołał także wczorajszy występ w Dayton. Na scenie nie pojawią się również Matchbox Twenty i Train.

W Londynie nie odbędzie się dzisiaj (13.09) darmowy koncert w ramach Gap Hi-Fi Global Concert Tour, na którym miał pojawić się Tricky. Impreza mająca być częścią kampanii reklamowej firmy Gap miała objąć także występy Daft Punk oraz Duran Duran. Przepraszamy wszystkich zainteresowanych. Nasze myśli są teraz z rodzinami ofiar - powiedział organizator koncertu.

Po raz pierwszy w swojej historii emisję teledysków zawiesiły stacje muzyczne MTV i VH1. Także niemiecka VIVA wstrzymała program ze względu na szacunek i pamięć ofiar. Internetowa strona magazynu Billboard poinformowała o zawieszeniu aktualizacji, aż do czasu unormowania się sytuacji w Nowym Jorku. (jak)

d2ki8s1

Podziel się opinią

Share
d2ki8s1
d2ki8s1
Więcej tematów