Trwa ładowanie...
d1ao6tb

EBOR: inflacja może być niższa niż zakłada RPP


Inflacja w Polsce może spaść w tym roku poniżej celu wyznaczonego przez Radę Polityki Pieniężnej - uważa Europejski Banku Odbudowy i Rozwoju. Taka ocena może sugerować, że zdaniem EBOR możliwe są dalsze redukcje stóp procentowych.

d1ao6tb
d1ao6tb

Rada wyznaczyła na ten rok cel inflacyjny w wysokości 5% z możliwym odchyleniem o jeden punkt procentowy.

Mimo tego politykę pieniężną komplikują wypowiedzi członków rządu zagrażające niezależności banku centralnego - napisał EBOR w swoim dorocznym raporcie opublikowanym we wtorek.

Nie jest to pomocne z punktu widzenia ustalania polityki pieniężnej w krótkim okresie. RPP może być mniej skłonna do poluzowania polityki monetarnej, ponieważ nie chce być postrzegana jako instytucja ustępująca pod polityczną presją - uważa EBOR.

Wśród czynników służących ożywieniu gospodarczemu w tym roku EBOR wymienia stosunkowo luźną politykę fiskalną z deficytem budżetu przewidzianym łącznie na 5% PKB, prawdopodobną dalszą obniżkę stóp procentowych i poprawę koniunktury w Unii Europejskiej.

Przyspieszenie wzrostu wymagać będzie też od rządu wprowadzenia trudnych reform w rolnictwie i na rynku pracy. Dotychczas reform tych nie forsowano z uwagi na wysokie i rosnące bezrobocie - głosi raport.

W ocenie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju u źródeł obecnego spowolnienia aktywności gospodarczej w Polsce tkwi nieodpowiednie zarządzanie stroną popytową gospodarki.(an)

d1ao6tb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ao6tb
Więcej tematów