Trwa ładowanie...
d3bvxsz
IAR

Dziś poznamy laureata pokojowej Nagrody Nobla

Dziś dowiemy się, kto został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Werdykt ogłosi jak zwykle Norweski Komitet Noblowski w Oslo. W tym roku o wyróżnienie ubiega się 259 kandydatów, czyli o 28 więcej, niż w ubiegłym roku. Wśród nich jest 50 organizacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Alfred Nobel
Alfred Nobel (PAP/EPA)
d3bvxsz

Zgodnie z wolą fundatora - szwedzkiego biznesmena Alfreda Nobla, nagroda przyznawana jest tym, którzy działają na rzecz jedności narodów, redukują armie i zapobiegają wojnom. Laureata wyłania pięcioosobowy Norweski Komitet Noblowski wyznaczany przez parlament Norwegii. O nagrodę mogą ubiegać się zarówno poszczególne osoby, jak i całe organizacje. W ostatnich latach wyróżniono na przykład Unię Europejską, trzy działaczki na rzecz praw kobiet, ONZ czy organizację Lekarze bez Granic. Zdaniem krytyków, wybór laureata to proces arbitralny i upolityczniony. Szczególne kontrowersje wzbudziła nagroda dla prezydenta USA Baracka Obamy, który w 2009 roku został uhonorowany zaledwie po dziewięciu miesiącach od objęcia urzędu.

Lista kandydatów tradycyjnie jest utrzymywana w tajemnicy, ale na przednoblowskiej "giełdzie" pojawiają się nazwiska faworytów. W tym roku Pokojową Nagrodę Nobla może dostać 16-letnia Malala Yousafzai, pakistańska aktywistka, działająca na rzecz dostępu do edukacji oraz praw kobiet. Wśród innych faworytów wymieniani są między innymi: wcześniej premier, a obecnie prezydent Birmy Thein Sein, białoruski opozycjonista Aleś Bialacki oraz rosyjska dysydentka i obrończyni praw człowieka Ludmiła Aleksiejewa.

W kontekście tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla wymienianie jest również nazwisko amerykańskiego żołnierza Bradleya Manninga, który wykradł i przekazał kontrowersyjnemu portalowi WikiLeaks 250 tysięcy poufnych dokumentów dyplomacji Stanów Zjednoczonych. Został aresztowany w maju 2010 roku, a w sierpniu tego roku skazany na 35 lat pozbawienia wolności, degradację do stopnia szeregowego i usunięcie ze służby.

d3bvxsz

Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 roku i stanowi wyraz najwyższego uznania dla polityków i organizacji, działających na rzecz pokoju. Zostanie wręczona 10 grudnia w ratuszu w Oslo.

Werdykt Norweskiego Komitetu Noblowskiego dziś o g.11.00.

d3bvxsz

Podziel się opinią

Share

d3bvxsz

d3bvxsz
Więcej tematów