Trwa ładowanie...

Dziś Niedziela Palmowa. W tym roku inna niż wszystkie

Niedziela Palmowa rozpoczyna dla wszystkich chrześcijan najważniejszy tydzień w roku. Ze względu na rygory sanitarne, nabożeństwa i msze święte sprawowane są z ograniczeniem udziału wiernych. Mimo to biskupi zachęcają do uczestnictwa w liturgiach i procesji. Oczywiście wirtualnie.

Dziś Niedziela Palmowa. W tym roku inna niż wszystkieŹródło: East News, fot: Beata Zawrzel
d3xm9r2
d3xm9r2

Koronawirus w Polsce. Niedziela Palmowa inna niż wszystkie

Dziś kościół katolicki obchodzi uroczystość Niedzieli Palmowej. Święto to rozpoczyna tzw. Wielki Tydzień i kończy 40-dniowy okres Wielkiego Postu. To jedno z najstarszych świąt w tradycji Kościoła. Niedziela Palmowa obchodzona jest na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Jednocześnie jest ona zapowiedzią męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, czyli świąt wielkanocnych. Dodajmy, że w kalendarzu chrześcijańskim jest świętem ruchomym, przypadającym na siedem dni przed Wielkanocą. Tego dnia wierni przynoszą do kościołów do poświęcenia palemki- zwyczaj wprowadzony został dopiero w XI wieku.

W tym roku ze względu na rygory sanitarne nabożeństwa i msze św. będą sprawowane z ograniczeniem udziału wiernych do pięciu osób. Biskupi zachęcają jednak do uczestnictwa w liturgiach poprzez transmisje dostępne w Internecie i modlitwę w domach.

-Rygory sanitarne znacznie ograniczają możliwość udziału w mszach św. i nabożeństwach w kościołach. Natomiast można powiedzieć, że, dzięki nowym technologiom, to Kościół przychodzi do naszych domów. Oczywiście nic nie zastąpi bezpośredniego udziału w liturgii i korzystania z sakramentów, ale w sytuacji epidemii musimy szukać dostępnych rozwiązań. Dlatego zachęcam do udziału w akcji z hasztagiem #Palma - apelował ks. Rytel-Andrianik Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski dodał, że zamieszczając zdjęcia palm wielkanocnych w mediach społecznościowych, dzielimy się z innymi tym, jak przeżywamy Niedzielę Palmową.

d3xm9r2

- Stwórzmy wirtualną procesję z palmami i pewien rodzaj wspólnoty internetowej, wspierając się wzajemnie w tym czasie, a szczególnie osoby starsze, samotne, w kwarantannie i izolacji. Niech palma będzie w naszych domach znakiem modlitwy i nadziei- powiedział rzecznik KEP.

Ks. Rytel-Andrianik poinformował, że w Wielkim Tygodniu zaplanowane są kolejne akcje w mediach społecznościowych: #MojKrzyz i #Swieconka.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Konstytucjonalista o wyborach. Mówi o jedynym sposobie, by je przełożyć

d3xm9r2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xm9r2
Więcej tematów