Trwa ładowanie...
d1fh329
d1fh329
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dżihadysta z Państwa Islamskiego w niemieckim areszcie śledczym

Domniemany dżihadysta, zatrzymany w sobotę w Dinslaken w Nadrenii Północnej-Westfalii, trafił do aresztu śledczego - poinformowała w niedzielę niemiecka prokuratura generalna w Karlsruhe. Według mediów władze niemieckie zostały ostrzeżone przez służby USA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1fh329

24-letni Niemiec został obezwładniony przez komandosów z jednostki specjalnej - pisze agencja dpa. W jego mieszkaniu przeprowadzono rewizję. Dzielnica Lohberg, w której zamieszkiwał, uważana jest za jeden z bastionów islamistów w Niemczech. W latach 2010-2014 podejrzany przebywał w Syrii, gdzie wstąpił do terrorystycznego oddziału Państwa Islamskiego (IS); powrócił do Niemiec w listopadzie.

Jak podał tabloid "Bild am Sonntag", akcja niemieckiej policji nastąpiła po ostrzeżeniu ze strony służb bezpieczeństwa USA.

Prokurator generalny Niemiec Harald Range zastrzegł, że nie ma obecnie przesłanek wskazujących na przygotowywanie przez podejrzanego zamachu w Niemczech ani też jakichkolwiek związków z zamachami we Francji.

d1fh329

Minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere zapewnił, że służby bezpieczeństwa "mają na oku" osoby mogące stanowić zagrożenie dla państwa. "Państwo będzie reagować z całą mocą na przypadki naruszenia prawa" - zaznaczył szef MSW.

Liczba islamistów w Niemczech zwiększyła się w zeszłym roku o 1500 osób. Obecnie to środowisko liczy 7 tys. osób. Trzy lata temu było ich 3,8 tys. Większość z nich jest zwolennikami radykalnego odłamu islamu - salafizmu. Zdaniem władz właśnie z tego środowiska rekrutuje się największa liczba dżihadystów wyjeżdżających do Syrii w celu włączenia się do walki po stronie IS.

Według dpa od początku wojny w Syrii (marzec 2011 roku) w rejon konfliktu wyjechało z Niemiec 550 islamskich radykałów. 60 z nich zginęło w walkach lub w zamachach samobójczych, a 180 wróciło do kraju. Władze bezpieczeństwa obawiają się, że ze względu na nabyte doświadczenie wojskowe mogą oni stanowić poważne zagrożenie.

d1fh329

Podziel się opinią

Share

d1fh329

d1fh329
Więcej tematów