Dziesięć lat od "powodzi stulecia"
Dziesięć lat temu na początku lipca 1997 roku wielka powódź nawiedziła nadodrzańskie miasta. Straty materialne oszacowano wówczas na prawie 12 miliardów złotych. Dach nad głową straciło 7 tysięcy ludzi. Woda uszkodziła lub zniszczyła 680 tysięcy mieszkań, 4 tysiące mostów, ponad 14 tysięcy km dróg i 500 tysięcy ha upraw.
03.07.2007 | aktual.: 03.07.2007 16:02
Jednym z dotkniętych powodzią miast był Racibórz, który zniszczony został aż w 60 procentach. Prowadzona w Raciborzu akcja popowodziowa trwała do 2002 roku. Na likwidację skutków kataklizmu i ochronę przeciwpowodziową wydano ponad 54 miliony złotych.
Otrzymana z Banku Światowego pomoc finansowa pozwoliła w ciągu minionych 10 lat rozbudować i zmodernizować system ostrzegania ludzi przed powodzią.
W 2001 roku uruchomiony został Powiatowy System Łączności Radiowej, dzięki której możliwa jest niezawodna komunikacja między służbami ratowniczymi a także szybka wymiana informacji. Podobnie jak w innych nadodrzańskich miastach zbudowane zostały magazyny przeciwpowodziowe, w których znajdują się łodzie, bosaki a także 50 tysięcy worków na piasek, oświetlenie i akumulatory.
Powódź z 1997 roku spowodowała także, że władze miasta opracowały plan ewakuacji ludności i zwierząt. Wytypowano także obiekty na przyjęcie ludności, służb ratowniczych, oraz wyżej położone parkingi na samochody osobowe i maszyny rolnicze.
Władze Raciborza przystąpiły jednocześnie do odbudowy zniszczonych wałów i urządzeń wodnych, które obecnie odpowiadają najwyższym standardom. System ochrony przeciwpowodziowej tworzą obwałowania rzeki, zbiorniki retencyjne na terenie Czech, kanały i poldery.
W roku 2004 wojewoda śląski wydał decyzję lokalizacyjną dla zbiornika retencyjnego Racibórz Dolny, który ma skutecznie chronić miasto i inne nadodrzańskie miejscowości przed falą powodziową. Zbiornik powstanie na terenie m .in. wsi Nieboczowy, której mieszkańcy mają zostać przesiedleni do pobliskiej Syrynii. Na razie trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Jeśli przebiegną one pomyślnie budowa ruszy już na początku przyszłego roku.