Dziennikarze spotkali się z marszałkiem Karczewskim
Niewielka grupa reprezentantów mediów w Polsce spotkała się o godz. 22 z marszałkiem senatu, Stanisławem Karczewskim.
16.12.2016 | aktual.: 18.12.2016 00:08
Ustalono, że zakaz wstępu do Sejmu dla mediów (który wprowadził marszałek Marek Kuchciński)
obowiązuje do wtorku do godz. 10.
Dziennikarze w szerszym gronie spotkają się z marszałkiem Karczewskim ponownie w poniedziałek o godz. 12.
Istotnym ustaleniem jest to, że do momentu uzgodnienia zasad pracy dziennikarzy w Sejmie pomiędzy stroną rządową a mediami - prace w Parlamencie obowiązują na starych zasadach
Impulsem piątkowych zdarzeń w Sejmie i przed nim, były planowane zmiany w zasadach obecności dziennikarzy w parlamencie. Na początku głosowań nad projektem budżetu na 2017 roku posłowie PO zwrócili się do marszałka Marka Kuchcińskiego o informację na temat planowanych ograniczeń pracy dziennikarzy. Zabierali głos postulując rezygnację z planowanych zmian. Marszałek odpowiadał posłom, że ich wnioski nie dotyczą przedmiotu obrad Sejmu. Kuchciński wykluczył z obrad posła Michała Szczerbę (PO), co sprawiło, że posłowie opozycji zablokowali sejmową mównicę, a później także fotel marszałka.
Obrady przeniesiono do Sali Kolumnowej. W związku z wydarzeniami w Sejmie, w piątek wieczorem przed budynkiem parlamentu zaczęli się zbierać zwolennicy KOD, partii Razem, Obywatele RP. Zgromadzenie to po północy rozwiązała policja, a "uczestnicy zostali bardzo intensywnie informowani, że ich działania są nielegalne i stoją w sprzeczności z obowiązującym prawem".
Jak poinformował w sobotę rzecznik Komendy Stołecznej Policji Mariusz Mrozek, policja nie zatrzymała nikogo, spisała dane osobowe osób, które utrudniały przejazd i skieruje w ich sprawie wnioski do sądu.