Dziennikarz zaskoczył wszystkich: mam dość takiego życia
Filipiński dziennikarz Jose Antonio Vargas, który trzy lata temu był w zespole wyróżnionym Nagrodą Pulitzera, wyznał w środę, 18 lat po przybyciu do USA, że jest nielegalnym imigrantem.
"Już mam dość ucieczki. Jestem wyczerpany. Nie chcę dłużej takiego życia" - napisał 30-letni Vargas w dzienniku "New York Times".
Vargas należał do zespołu reporterskiego dziennika "Washington Post", który w 2008 r. otrzymał Nagrodę Pulitzera w kategorii najlepszego reportażu newsowego za relację ze strzelaniny na politechnice Virginia Tech w 2007 r.
Swój status nielegalnego imigranta ukrywał za pomocą podrabianych dokumentów. W 2003 r. został przyjęty jako stażysta do "Washington Post", gdzie wylegitymował się prawem jazdy ze stanu Oregon, wydanym dzięki serii kłamstw.
"Prawo jazdy, które wydano mi w 2003 r., miało stracić ważność osiem lat później, w moje 30. urodziny, czyli 3 lutego 2011 r. Miałem osiem lat na osiągnięcie sukcesu zawodowego. Liczyłem, że w tym czasie zostanie przyjęta reforma systemu imigracyjnego, co pozwoli mi zostać" - napisał Vargas w "New York Timesie".
Na początku roku dziennikarz dostał w stanie Waszyngton nowe prawo jazdy z datą ważności do końca 2016 r. "To dało mi możliwość pięciu kolejnych lat legitymowania się, ale też pięć kolejnych lat strachu, kłamania ludziom, których szanuję, i instytucjom, do których mam zaufanie, a także uciekania od osoby, jaką jestem" - wyznał.
Jak podkreśla, w "Washington Post" starał się nie pisać na tematy związane z nielegalną imigracją, ale czasami było to niemożliwe. Raz musiał na przykład zrelacjonować stanowisko ówczesnej senator Hillary Rodham Clinton na temat praw jazdy dla nielegalnych imigrantów.
Droga Vargasa do Stanów Zjednoczonych rozpoczęła się w 1993 r., gdy miał 12 lat. Matka zawiozła go wtedy na lotnisko w Manili i przedstawiła nieznanemu mężczyźnie, którego nazwała jego wujkiem. W rzeczywistości był to przemytnik imigrantów, który zawiózł chłopca do jego dziadków w Kalifornii. Młody Vargas zorientował się, że jest w USA nielegalnie, dopiero gdy 4 lata później chciał sobie wyrobić prawo jazdy. Usłyszał wtedy od urzędnika, że jego zielona karta jest fałszywa.