ŚwiatDzień przed nami

Dzień przed nami

05.02.2002 06:59, aktualizacja: 22.06.2002 14:29

Polska

Rząd ma zaakceptować projekt ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Projekt wchodzi w skład pakietu "Pierwsza praca", a jego celem jest umożliwienie zatrudniania absolwentów szkół wyższych i średnich na zasadach wolontariatu w administracji publicznej. Rada Ministrów ma też wydać kilka rozporządzeń, m.in. w sprawie dotacji na inwestycje w infrastrukturze, realizowane przez samorządy w systemie robót publicznych. Dotyczy to gmin zagrożonych bezrobociem strukturalnym. Rząd ma również przyjąć rozporządzenie w sprawie działania komisji wspólnej rządu i samorządu. Rada Ministrów ma również wydać rozporządzenie dla celników o postępowaniu z pirackimi płytami czy programami komputerowymi.


Rząd, jak co tydzień, wysłucha informacji w sprawie wybranych aspektów stanu przygotowań Polski do członkostwa w Unii Europejskiej. Zapozna się też z informacją o wykorzystaniu środków pomocowych Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem środków przeznaczonych na finansowanie budowy zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli w rolnictwie. Powstanie tego systemu jest niezbędne do wprowadzenia w Polsce zasad dopłat rolniczych, identycznych jak w krajach Unii Europejskiej.


W Warszawie i Karczewie rozpoczynają się zdjęcia do filmu Andrzeja Wajdy według "Zemsty" Aleksandra Fredry. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w warszawskich Łazienkach Wajda powiedział, że jednym z najważniejszych zadań filmowców jest przypominanie widzom arcydzieł naszej literatury. Dodał, że wprawdzie nie udało mu się przewidzieć pogody i konieczne będzie sprowadzenie sztucznego śniegu, ale na pewno trafił w dziesiątkę obsadzając w "Zemście" wspaniałych aktorów. W filmie zobaczymy między innymi: Janusza Gajosa jako Cześnika, Andrzeja Seweryna jako Rejenta, Daniela Olbrychskiego jako Dyndalskiego. Jako Papkina ujrzymy światowej sławy reżysera i - jak podkreślił Wajda - jednocześnie wielkiego aktora Romana Polańskiego. Podstolinę zagra Katarzyna Figura, zaś Klarę - Agata Buzek.

Świat

W Mediolanie rozpoczyna się pierwszy we Włoszech proces domniemanych terrorystów z al-Qaedy. Na ławie oskarżonych zasiądzie czterech Tunezyjczyków, którym prokuratura zarzuca przynależność do organizacji przestępczej, zajmującej się przemytem broni, materiałów wybuchowych i substancji chemicznych, a także fałszowanie i posługiwanie się fałszywymi dokumentami oraz organizowanie nielegalnej imigracji do Włoch. Istnieją podejrzenia, że przygotowywali oni zamachy terrorystyczne we Francji. Jeden z oskarżonych, aresztowany w kwietniu ubiegłego roku Essid Sami ben Khemais, który pełnił rolę ideologa grupy, zajmował się rekrutacją nowych członków i ich szkoleniem. Jak twierdzą prowadzący śledztwo, włoska komórka działająca na północy Włoch, stanowiła zaplecze większej międzynarodowej organizacji islamskiej.


W Senacie Republiki Włoskiej odbędzie się pierwsze historyczne głosowanie w sprawie możliwości powrotu z wygnania potomków ostatniego króla Huberta II. Do tej pory zabraniał tego zapis konstytucji. Zakaz był formą kary za współpracę dynastii sabaudzkiej z faszyzmem i zgodę na przystąpienie Włoch do II wojny światowej. Obowiązująca od 1948 r. konstytucja pozbawiła także byłego króla i jego potomków oraz ich współmałżonków praw wyborczych oraz wszystkich dóbr. Hubert II opuścił kraj dwa lata wcześniej, po plebiscycie, w którym nieznaczna większość Włochów opowiedziała się za zniesieniem monarchii. Od tego czasu on sam, a po jego śmierci w 1983 r. jego syn, Wiktor Emanuel, mieszkający w Szwajcarii, podejmowali liczne starania o powrót do ojczyzny. W ubiegłym roku Parlament Europejski zalecił Włochom szybkie rozwiązanie tej sprawy. W przeddzień głosowania Wiktor Emanuel wraz z synem Emanuelem Filibertem pisemnie zobowiązali się przestrzegać konstytucji Republiki Włoskiej. Przyjęli to z zadowoleniem nawet ich
dotychczasowi przeciwnicy i wszystko wskazuje na to, że wtorkowe głosowanie, jak i trzy następne wymagane w tym przypadku, będą dla nich pomyślne. (jask)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także