ŚwiatDzień przed nami

Dzień przed nami

Polska

Na zaproszenie szefa Sztabu Generalnego gen. broni Czeslawa Piatasa wizytę w Polsce złoży w czwartek naczelny dowódca polaczonych sil zbrojnych NATO w Europie gen. Joseph Ralston. General spotka sie z czołowymi politykami, zostanie przyjęty przez premiera. Rozmowy w Sztabie Generalnym będą dotyczyć umacniania obecnosci Polski w NATO i aktualnej działalności wojskowej Sojuszu.


Podczas rozpoczynającego się w czwartek dwudniowego posiedzenia Senat zajmie się uchwalonymi niedawno przez Sejm zmianami w ordynacji wyborczej do samorzadów. Wbrew woli SLD Sejm, głosami opozycji i koalicyjnego PSL zdecydował, że wybory samorządowe powinny odbywać się jesienią, tak jak obecnie. Głosy na mandaty powinny być natomiast przeliczane metodą, korzystniejszą dla małych i średnich ugrupowań.

Członkowie SLD są za przeniesieniem wyborów na wiosnę i obliczaniem głosów metodą lepszą dla dużych ugrupowań. Takie poprawki rekomendują Senatowi komisje senackie. Należy oczekiwać, że zostaną one przyjęte, w Senacie bowiem zdecydowaną większość ma SLD.


W czwartek przez Sądem Lustracyjnym ponownie rozpocznie się proces byłego premiera, Józefa Oleksego. Sprawa Oleksego będzie znów rozpatrywana, ponieważ 27 czerwca ubiegłego roku warszawski Sąd Apelacyjny uchylił wyrok sądu pierwszej instancji, który uznał Józefa Oleksego za "kłamcę lustracyjnego". Zdaniem Sądu Apelacyjnego, nie ustalono, czy kontakty Józefa Oleksego z organami bezpieczeństwa PRL miały charakter tajnej i świadomej współpracy w rozumieniu ustawy lustracyjnej. Jeżeli w ponownym procesie Oleksy zostanie uznany za "kłamcę lustracyjnego", wówczas przez 10 lat nie będzie mógł pełnić niektórych funkcji publicznych.


Białostocki Sąd Okręgowy po raz trzeci ma się zająć sprawą dopuszczalności wydania Białorusi biznesmena Andrieja Z. utrzymującego, że działał w opozycji antyłukaszenkowskiej. Białoruska prokuratura zarzuca mu wyłudzenie 700 tysięcy dolarów kredytów i poszukuje listem gończym. Białorusin próbuje dowieść, że sprawa ma charakter polityczny.


Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku rozpocznie się dziś proces odwoławczy domniemanego szefa gangu wołomińskiego Henryka Niewiadomskiego pseudonim "Dziad" i kilkunastu innych osób oskarżonych o szereg poważnych przestępstw, m.in. handel narkotykami i napady z bronia w reku.


W Sławkowie w woj. ślaskim odbędzie się w czwartek spotkanie dotyczące powstania europejskiego terminalu przeładunkowego i centrum logistycznego. Terminal przeładunkowy w Sławkowie ma wykorzystać istniejącą koncówkę linii szerokotorowej z Azji. Za utworzeniem Centrum Logistycznego w Sławkowie przemawiają nie tylko względy ekonomiczne, ale i społeczne. Szacuje się, że inwestycja da zatrudnienie kilku tysiącom ludzi.


7 lutego przypada Tłusty Czwartek, tradycyjnie rozpoczynający ostatni tydzień karnawału. Okres ten nazywany jest też mięsopustem lub zapustami. Zapusty sa staropolska nazwa karnawalu, który zgodnie z religią chrześcijańską, trwa od święta Trzech Króli do Środy Popielcowej.

Świat

Negocjatorzy z państw Grupy Wyszehradzkiej zastanowią się w czwartek w Brukseli nad wspólnym frontem wobec unijnych propozycji dotyczących finansowania rolnictwa w krajach, które wejdą do Unii Europejskiej.


W Wilnie rozpoczynają się w czwartek III Międzynarodowe Targi Książki. Weźmie w nich udział blisko dwieście oficyn wydawniczych z kraju i zagranicy, w tym z Polski. 4-dniowe targi zorganizowano w najbardziej prestiżowym Centrum Wystawienniczym LITEXPO. Nasz kraj ma swoje stoisko narodowe. Jego gospodarzami są Instytut Polski w Wilnie, Zespół Literacki Instytutu Adama Mickiewicza, wydawnictwo Ars Polona i specjalizująca się w wydawaniu polskiej literatury współczesnej litewska oficyna Strofa. Gościem honorowym jest Biblioteka Narodowa.


W Paryżu rozpoczyna się dwudniowe spotkanie przedstawicieli 75 krajów, w tym Indii i Pakistanu, podczas którego ma zostać omówiony projekt układu zapobiegającego rozprzestrzenianiu rakiet balistycznych. Międzynarodowy układ ma określać sposoby monitorowania zasobów posiadanej przez sygnatariuszy broni.


Kilkuset znamienitych gości weźmie udział w dorocznym balu w Operze Wiedeńskiej. W tym roku - szczególnie zadbano o środki bezpieczeństwa, zwłaszcza, że oczekiwani są m.in dwaj szefowie państw, aktorka Claudia Cardinale i słynny dyrygent Seiji Ozawa. Wokół budynku opery oczekiwanych jest około 4 tys. osób , którzy będa oglądać przyjazd gości.(iza)

dzieńprzednami

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)