Dzień przed nami
Polska
18.02.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Forum "Wspólnie o przyszłości Europy" rozpocznie się na Zamku Królewskim w Warszawie. Ma ono umożliwić szeroką dyskusję na temat przyszłego stanowiska Polski w kwestiach związanych z polityką Unii Europejskiej. Opinie przedstawione w ramach Forum będą podstawą kształtowania oficjalnego stanowiska parlamentu i rządu. Debacie, poprzedzającej przyszłoroczne referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii, patronują prezydent i premier. W Forum wezmą także udział: minister spraw zagranicznych i reprezentujący Polskę członkowie Konwentu Europejskiego, powołanego dla przygotowania reformy Współnoty. Polska, jak wszystkie kraje członkowskie i kandydujące, ma trzech przedstawicieli w Konwencie: rząd reprezentuje Danuta Huebner, Sejm - Józef Oleksy, a Senat - Edmund Wittbrodt.
Byli pracownicy lubelskiej fabryki Daewoo mają rozmawiać z parlamentarzystami oraz przedstawicielami władz wojewódzkich o należnych im świadczeniach. Swój udział w spotkaniu zapowiedział też syndyk masy upadłościowej zakładu oraz regionalnego oddziału Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Według Polskiego Radia Lublin do tej pory wypłacono wszystkie zaległe należności do końca października i częściowo za listopad. Szacuje się, że bieżące zobowiązania wobec pracowników wynoszą około 13 milionów złotych brutto.
Świat
W Salt Lake City odbędzie się o 16:30 drużynowy konkurs skoków narciarskich K-120. Wystartuje 13 drużyn, Polacy mająnumer 9. Podczas rywalizacji w Utah Olimpic Park będą nas reprezentować: Robert Mateja, Tomisław Tajner, Tomasz Pochwała i Adam Małysz.
Pieniądze na rozszerzenie Unii Europejskiej to jeden z tematów posiedzenia ministrów spraw zagranicznych Wspólnoty w Brukseli. Przewodnicząca w tym półroczu Wspólnocie Hiszpania ostrzega przed niebezpieczeństwem opóźnienia negocjacji z kandydatami. Zdaniem Hiszpanów, takie niebezpieczeństwo stanie się realne, jeśli kraje unijne będą przeciągać dyskusję na temat finansowych aspektów poszerzenia. Jednakże tegoroczne wybory prezydenckie we Francji i parlamentarne w Niemczech grożą odłożeniem rozstrzygnięć finansowych do jesieni, by koszty poszerzenia nie stały się elementem kampanii wyborczych.
Metropolita lubelski arcybiskup Józef Życiński, który składa kilkudniowa wizytę w Izraelu jako członek Wspólnej Grupy Roboczej Światowej Rady Kościołów i Kościoła Katolickiego, weźmie udział w rozpoczynającej się w Jerozolimie konferencji międzynarodowej na temat "Osoba ludzka stworzona na obraz Boga". Udział w konferencji zapowiedziało kilkudziesięciu teologów i filozofów z różnych Kościołów chrześcijańskich należących do Światowej Rady Kościołów i kilku przedstawicieli Kościoła rzymskokatolickiego.
W Moskwie rozpoczyna się druga runda rozmów amerykańsko-rosyjskich na temat redukcji arsenałów broni strategicznej. Rozmowy potrwają 2 dni. Na czele amerykańskiej delegacji stoi zastępca amerykańskiego Sekretarza Stanu John Bolton. Rosyjskiej przewodniczy wiceminister spraw zagranicznych Georgij Mamedow. Jak podaje rosyjska agencja Interfax, celem spotkania jest przygotowanie dokumentów, które mają być przyjęte w maju podczas szczytu rosyjsko-amerykańskiego z udziałem prezydentów Władimira Putina i George'a Busha. Oba kraje zredykują swoje arsenały broni nuklearnej o 1700 - 2200 głowic. Eksperci rosyjscy i amerykańscy prowadzą obecnie rozmowy na temat sposobów przeprowadzenia tej operacji.
Były prezydent Jugosławii Slobodan Miloszević ma przedstawić przed Trybunałem do spraw Zbrodnii Wojennych w Hadze kolejne argumenty na swoją obronę. Brytyjski sędzia Richard May dał mu dodatkowy czas do południa. Później powinny się rozpocząć przesłuchania świadków powołanych przez oskarżenie. W trzech aktach oskarżenia, Slobodanowi Miloszewiciowi postawiono 66 zarzutów o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości, w tym ludobójstwo, popełnione w Chorwacji, Bośni i Kosowie.
W Brukseli odbędzie się posiedzenie unijnych ministrów rolnictwa, poświęcone nieprawidłowościom podczas przeprowadzania testów na obecność choroby szalonych krów w niektórych landach Niemiec. Sprawę zreferuje niemiecka minister rolnictwa i ochrony konsumentów Renate Kuenast. W posiedzeniu także weźmie udział unijny komisarz zdrowia i ochrony konsumentów David Byrne. W związku ze skandalem, Komisja Europejska nie wyklucza zastosowania sankcji karnych wobec Niemiec.
Niemiecki kanclerz Gerhard Schroeder spotka w Berlinie się z kanadyjskim premierem Jeanem Chretienem. Politycy omówią kwestię mającego się odbyć w Kanadzie czerwcowego szczytu państw grupy G-8, czyli siedmiu najbogatszych krajów świata i Rosji. Kanadyjskiemu premierowi towarzyszą liczni przedstawiciele rządu oraz przedsiębiorcy, którzy podczas konferencji w Berlinie i Monachium będą zabiegać o inwestycje Kanady w Niemczech.
(ajg)