Od 8.00 rano aż do odwołania na drogach 10 województw będzie obowiązywał zakaz ruchu ciężarówek i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Zakaz będzie obowiązywał na terenie województw: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Podstawą do wprowadzenia zakazu ruchu ciężarówek jest Prawo o Ruchu Drogowym, jego przyczyną zaś - fatalne warunki atmosferyczne i wyjątkowo ciężka sytuacja na drogach.
ZAGRANICA:
Papież Jan Paweł II przyjmie na prywatnej audiencji premiera Leszka Millera. To pierwsza wizyta w Watykanie szefa polskiego rządu wywodzącego się z lewicy. Premier odbędzie też rozmowy z watykańskim sekretarzem stanu, kardynałem Angelo Sodano. Na początku grudnia papież, przyjmując listy uwierzytelniające od nowego ambasadora przy Watykanie Hanny Suchockiej, zapewnił, że modli się za rządzących Polską, by ich decyzje podyktowane były najgłębszą troską o jej dobro i to dobro nieustannie rodziły. W końcu lutego w Rzymie spodziewany jest prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Wicepremier-minister infrastruktury Marek Pol rozpoczyna dwudniową, roboczą wizytę w Kaliningradzie. Będzie mu towarzyszyła grupa biznesmenów, która weźmie udział w polsko-rosyjskim forum biznesu. Jutro szef resortu infrastruktury w obecności władz Obwodu Kaliningradzkiego otworzy całodobowe przejście graniczne Gołdap-Gusiew dla pojazdów o dopuszczalnej masie do 3,5 tony. W czasie spotkań z władzami Okręgu będą poruszane kwestie współpracy gospodarczej. Jest to kolejna wizyta wicepremiera Pola w Rosji. Wielokrotnie podkreślał on, jak ważne jest ożywienie kontaktów gospodarczych między obu krajami. Nasz deficyt w wymianie handlowej z Rosją wynosi ponad 3 miliardy dolarów.
Amerykański negocjator generał Anthony Zinni jedzie na Bliski Wschód, by kontynuować mediacje między Izraelczykami i Palestyńczykami. Generał Zinni opuścił Bliski Wschód w połowie grudnia, po serii palestyńskich zamachów terrorystycznych i odwetowych akcji izraelskich. Zarówno władze izraelskie jak i palestyńskie przychylnie przyjęły informację o jego powrocie, jednak każda ze stron wiąże z tą misją inne nadzieje. Premier Izraela Ariel Szaron liczy na to, że działania Anthony Zinniego skłonią przywódcę Palestyńczyków Jasera Arafata do skutecznej walki z organizacjami terrorystycznymi. Minister spraw zagranicznych Szimon Peres chciałby, aby za sprawą generała Zinniego doszło do wprowadzenia w życie porozumienia o wstrzymaniu walk. Palestyńczycy mają z kolei nadzieję, że przybycie amerykańskiego negocjatora rozwiąże kryzys wokół przymusowego pobytu Jasera Arafata w Ramallah. Powrót negocjatora na Bliski Wschód spotkał się także z pozytywną reakcją w Egipcie. Minister spraw zagranicznych tego kraju Ahmed Maher
wyraził nadzieję na wznowienie poważnych negocjacji między Izraelem i Autonomią Palestyńską.(mon)