ŚwiatDzień przed nami - 21 grudnia 2001

Dzień przed nami - 21 grudnia 2001


KRAJ

Koalicja SLD UP - PSL złoży w Sejmie projekt zmiany ustawy o Narodowym Banku Polskim, który znacznie ograniczy uprawnienia i zarobki członków Rady Polityki Pieniężnej. Projekt krytykują niezależni ekonomiści i obecni członkowie Rady. Przygotowany przez PSL projekt przewiduje zwiększenie liczby członków Rady - z 6 do 12 osób i zmniejszenie ich zarobków. Koalicja zdecydowała się na nowelizację ustawy o NBP po tym jak Rada nie zgodziła się na kolejną obniżkę stóp procentowych.


Posłowie klubów Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości mają złożyć wniosek o wotum nieufności wobec ministra skarbu Wiesława Kaczmarka. Niedawno minister skarbu, który sprawuje nadzór właścicielski nad Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem, zawiesił w czynnościach prezesa Andrzeja Lipkę i dwóch innych członków zarządu. Wcześniej dokonał zmian w radzie nadzorczej PGNiG. Odwołano głównie te osoby, które opowiadały się za dostawami gazu z Norwegii i Danii. Zdaniem posłów opozycji zmiany personalne zmierzają do upolitycznienia spółek i zagrażają bezpieczeństwu energetycznemu państwa. Opozycja zarzuca też ministrowi ochronę interesów spółki Bartimpex Aleksandra Gudzowatego.


Senat będzie głosować poprawki do ustawy regulującej pracę Rady Ministrów. Opozycja domaga się przywrócenia prezesom NBP i NIK prawa do uczestniczenia w obradach rządu. Wczoraj ponownie ze strony opozycyjnej padły zarzuty, że rząd chce pozbyć się świadków swoich posiedzeń. Senatorowie bloku Senat 2000 argumentowali, że udział prezesów NBP i NIK w posiedzeniach rządu umożliwia przygotowanie lepszych projektów ustaw. Senatorowie ci krytykowali też sposób wprowadzenia tych poprawek.


W obecności premiera będzie parafowane porozumienie w sprawie wyrównania strat polskim ofiarom Trzeciej Rzeszy. W czwartek zakończyła się kolejna - czwarta runda negocjacji w tej sprawie. Rozmowom przewodniczyli szefowie fundacji odszkodowawczych Polski Jerzy Sułek i Niemiec Michael Jansen. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Niemcy przekażą nam na wypłatę wyrównań około dwustu milionów złotych. Polska ma dołożyć około 15 milionów. W wyniku niekorzystnego przeliczenia przez Niemców na złotówki miliarda trzystu milionów marek Polacy otrzymali odszkodowania o 116 milionów złotych niższe od należnych. Prawo do odszkodowania mają żyjące ofiary represji oraz spadkobiercy byłych robotników przymusowych, którzy zmarli 16 lutego 1999 roku lub po tej dacie.


Andrzej Lepper przedstawi w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie kolejną partię materiałów związaną z jego wypowiedzią w Sejmie. Ma też przedstawić kolejnych świadków. Od ponad trzech tygodni prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie pomówienia przez Leppera pięciu polityków z SLD i Paltformy Obywatelskiej. W sejmowym wystąpieniu Lepper - tuż przed odwołaniem go z funkcji wicemarszałka Izby - pomówił ich o przyjmowanie łapówek od biznesmenów i znanych gangsterów. Prokuratura oceniła, że materiał dowodowy zgromadzony w tej sprawie upoważnia do postawienia Andrzejowi Lepperowi zarzutu pomówienia: Jerzego Szmajdzińskiego, Włodzimierza Cimoszewicza, Andrzeja Olechowskiego, Pawła Piskorskiego i Donalda Tuska. Dodatkowo prokuratura zmierza przedstawić posłowi Lepperowi zarzut znieważenia w wywiadzie radiowym w Olsztynie ministra spraw zagranicznych Włodzimierza Cimoszewicza. Lepper -wówczas jeszcze wicemarszałek - nazwał ministra Cimoszewicza kanalią, a jego ojca zbrodniarzem.

ZAGRANICA

W Brukseli odbędzie się dodatkowa sesja negocjacji między Polską a Unią Europejską, podczas której zamkniemy rozdział poświęcony swobodzie przepływu osób. Porozumienie w sprawie swobodnego przepływu osób oznacza, że mamy już zamkniętych 20 rozdziałów negocjacyjnych na 29 jakie musimy zamknąć do końca 2002 roku. Najtrudniejszym problemem w tym rozdziale był dostęp Polaków do pracy w Unii. Podobnie jak inni kandydaci zgodziliśmy się na ograniczenia, jakich domagały się unijne kraje. Będą one obowiązywać przez dwa lata. Później państwa, które czują się zagrożone napływem taniej siły roboczej z Europy Środkowowschodniej, chodzi przede wszystkim o Niemcy i Austrię, mogą przedłużać ograniczenia o 3, a następnie o 2 lata. W sumie restrykcje obejmują okres 7 lat. Większość krajów unijnych deklaruje, że poprzestanie na dwóch latach, ale są to deklaracje nie mające mocy prawnej. Jak będzie, zależy w dużej mierze od sytuacji gospodarczej Unii. Na razie wszędzie bezrobocie jest bardzo poważnym problemem.


Prezydent Rosji Władimir Putin udaje się do Wielkiej Brytanii na rozmowy z premierem Tony`m Blairem. Dobre stosunki między tymi politykami przyczyniły się do zacieśnienia współpracy Rosja-NATO w walce z międzynarodowym terroryzmem. Putin wraz z małżonką Ludmiłą przybędzie do Londynu z dwudniową, w znacznym stopniu prywatną wizytą. Część pobytu będzie jednak miała charakter oficjalny.


W Paryżu, w kościele św. Magdaleny odbędą się uroczystości żałobne po śmierci Gilberta Becauda, sławnego francuskiego piosenkarza i kompozytora. Gilbert Becaud zmarł we wtorek na chorobę nowotworową. Miał 74 lata. Karierę zaczął po wojnie jako pianista, grający w nocnych klubach Paryża. Wkrótce jednak zaczął sam śpiewać swoje piosenki, pisane między innymi do tekstów poetów Louisa Amade i Pierre'a Delanoë.


W Bernie zostanie otwarty tunel św. Gotharda w Alpach zamkniętego 24 października po katastrofie, w której zginęło 11 osób .


W Atenach odbędzie się głosowanie w parlamencie nad projektem budżetu na 2002 rok (mon)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)