ŚwiatDzień przed nami - 12 grudnia

Dzień przed nami - 12 grudnia

KRAJ:

12.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Studenci warszawskich uczelni zaprotestują w środę w południe przed Kancelarią Premiera przeciwko proponowanemu przez Ministerstwo Finansów obniżeniu z 50 do 37% studenckiej ulgi za przejazdy środkami komunikacji PKP i PKS. Organizatorzy manifestacji mają nadzieje że w proteście weźmie udział kilka tysięcy spośród około dwustu tysięcy osób studiujących w publicznych uczelniach w stolicy.

Rektorzy uczelni, którzy popierają studentów, wprowadzili dziś godziny rektorskie między jedenastą a piętnastą. Organizator manifestacji - Porozumienie Uczelni Warszawskich, zapowiada, że protest będzie apolityczny.


Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego ma zatwierdzić sprawozdanie finansowe z kampanii wyborczej i przedyskutować realizację programu PSL-u w ramach koalicji rządowej. Będzie to pierwsze posiedzenie Rady po powstaniu koalicji rządowej Stronnictwa z Sojuszem Lewicy Demokratycznej i Unią Pracy.


Lider ostrowieckiej Samoobrony - Leszek Sułek -stanie w środę przed Sądem Grodzkim w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jest oskarżony przez władze miasta o nielegalną zbiórkę pieniędzy przed magistratem. We wrześniu w czasie happeningu działacze Samoobrony zbierali od radnych pieniądze na - nieuzasadnioną ich zdaniem - podwyżkę pensji prezydenta Ostrowca. W tym samym czasie w Urzędzie trwała sesja Rady Miejskiej, w trakcie której prezydent Jan Szostak zrezygnował z podwyżki. Mimo to Samoobrona przesłała prezydentowi zebrane pieniądze w wysokości 17 złotych 50 groszy. Ponieważ odmówił przyjęcia pieniędzy do ostrowieckiej Samoobrony pieniądze przekazano jadłodajni dla ubogich.


Rozpoczynają się Dni Otwarte Ośrodka Karta - będzie to początek obchodów związanych z 20. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Podczas dni organizowanych przez Ośrodek Karta otwarta zostanie wystawa fotografii, odbędzie się pokaz filmów związanych ze stanem wojennym, zaplanowano tez koncerty i przedstawienia teatralne.


Jan Paweł II otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W związku z tym w środę do Rzymu odlatuje 130-osobowa delegacja uczelni, na czele z wielkim kanclerzem Uniwersytetu prymasem Polski kardynałem Józefem Glempem.

Uroczystość wręczenia dyplomu doktora honoris causa Ojcu Świętemu odbędzie się w sobotę w Pałacu Apostolskim w Watykanie.


Miesięcznik Press przyzna tytuł Dziennikarza Roku 2001. Tytuł zostanie przyznany po raz piąty. Laureat otrzyma statuetkę w kształcie pióra wiecznego oraz czek na 10 tysięcy dolarów. W ubiegłym roku tytuł Dziennikarza Roku miesięcznika Press otrzymał Kamil Durczok z telewizyjnej Jedynki.


W środę wręczone też zostaną nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Laureaci Nagrody Głównej to Michał Majewski i Paweł Reszka z Rzeczpospolitej oraz Adam Bogoryja-Zakrzewski z programu pierwszego Telewizji Polskiej.

ZAGRANICA:

Premier Leszek Miller złoży wizytę w Belgradzie, gdzie spotka się z premierem Republiki Jugosławii Dragiszą Pesziciem, premierem Serbii Zoranem Dzindziciem oraz z jugosłowiańskim prezydentem Vojislavem Kosztunicą. W spotkaniach będą też uczestniczyć minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński oraz szef Sztabu Generalnego generał Czesław Piątas.


Minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz udaje się w środę z trzydniową oficjalną wizytą do Stanów Zjednoczonych. Szef dyplomacji podkreślił, że zarówno on, jak i premier Leszek Miller przykładają dużą wagę do tej wizyty, ponieważ jest to pierwsza oficjalna wizyta przedstawiciela nowego polskiego rządu w amerykańskiej stolicy.


Wicepremier minister infrastruktury Marek Pol udaje się do Moskwy na rozmowy gospodarcze. Wicepremierowi towarzyszy nowy zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. W poniedziałek Rada Nadzorcza Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa odwołała stary zarząd spółki i powołała nowy Odwołane zostały te osoby, które opowiadały się za dostawami gazu z północy. Wicepremier Pol powiedział we wtorek wieczorem w telewizyjnym Monitorze Wiadomości, że głównym tematem rozmów w Moskwie będzie przyszłość gazociągu jamalskiego.


Generalny prokurator Rosji Władimir Ustinow zwróci się w środę do Sądu Najwyższego Dagestanu o skazanie czeczeńskiego dowódcy polowego Salmana Radujewa na karę dożywocia.

Przed sądem w stolicy Dagestanu Machaczkale toczy się proces Radujewa i jego trzech towarzyszy, którzy w 1996 roku zajęli miejscowości Kizlar i Pierwomajskoje. Głównemu oskarżonemu zarzuca się organizowanie nielegalnych formacji zbrojnych, terroryzm, zbrodnie ze szczególnym okrucieństwem, porwania ludzi, wzięcie zakładników i bandytyzm. (mag)

Zobacz także
Komentarze (0)