ŚwiatDzień Papieski: Polacy modlili się o rychłą beatyfikację Jana Pawła II

Dzień Papieski: Polacy modlili się o rychłą beatyfikację Jana Pawła II

Z okazji VI Dnia Papieskiego w całej Polsce modlono się o rychłą beatyfikację papieża Jana Pawła II, kwestowano na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin; odbyły się także wystawy, koncerty i konferencje.

15.10.2006 | aktual.: 15.10.2006 18:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obraz

Tegoroczny szósty już Dzień Papieski obchodzony jest pod hasłem "Jan Paweł II - sługa miłosierdzia". Inaugurując obchody tego Dnia abp Tadeusz Gocłowski przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia powiedział, że Jan Paweł II stał się samarytaninem współczesnej ludzkości i bratem każdego człowieka.

Dzień Papieski jest nie tylko ukazaniem bogactwa papieskiego nauczania, ale także ukazaniem osobowościowego wzoru, za którym każdy z nas tęskni - powiedział przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia podczas mszy w warszawskiej bazylice św. Krzyża. Przypomniał słowa Jana Pawła II, wygłoszone na krakowskich Błoniach w 2002 roku, kiedy to papież apelował o "potrzebę wyobraźni miłosierdzia".

W całym kraju blisko 100 tys. wolontariuszy: harcerzy, ministrantów i młodzieży uczestniczy w zbiórce pieniędzy dla uzdolnionej młodzieży. Obecnie pod opieką Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia jest około 1600 uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i studentów.

W przeddzień Dnia Papieskiego w warszawskim kościele akademickim św. Anny odbyło się czuwanie pod hasłem "Tajemnice różańca - tajemnice światła". O 21.37 - w godzinę śmierci papieża zapłonęły znicze. Znicze zapalono także na placu Piłsudskiego, gdzie w roku 1979 Jan Paweł II odprawił mszę świętą podczas pierwszej pielgrzymki do Polski.

Na Uniwersytecie Warszawskim w konferencji "Jan Paweł II - Sługa Miłosierdzia", wzięli udział m.in. duchowni, naukowcy oraz stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk przypomniał, że "dla Jana Pawła II każdy człowiek był osobą niepowtarzalną i papież widział w każdym człowieku zwieńczenie dzieła stwórczego Boga". Kochał każdego człowieka, niezależnie od tego, do jakiej partii czy grupy etnicznej należał oraz jaki miał kolor skóry - podkreślił.

Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz podczas mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowskich Łagiewnikach przypomniał, że zmarły papież z bliska obserwował i przeżywał tajemnicę miłosierdzia w dwóch krakowskich "laboratoriach prowadzonych przez świętych ludzi: św. Brata Alberta i św. Siostrę Faustynę". Podkreślił, że "rzeka ludzi płynąca do grobu Ojca Świętego w Rzymie", świadczy o tym, że "jego serce nie umarło, lecz nieustannie bije rytmem miłosierdzia". Jednocześnie apelował o miłosierdzie i przebaczającą miłość. Nie zajdziemy daleko, jeśli zabraknie szacunku dla przeciwników i przebaczenia dla tych, którzy krzywdzili i krzywdzą. Jakże bardzo potrzebna jest w naszej Ojczyźnie ścisła współpraca wszystkich, pochylonych z mądrością nad potrzebującymi, by im skutecznie pomóc- zaznaczył.

Bliski współpracownik papieża Jana Pawła II, słowacki kardynał Józef Tomko podczas mszy św. w kościele seminaryjnym w Warszawie przestrzegał z kolei przed zbytnią chciwością, która - jak mówił - "może znieczulić serce i przyćmić każdy ideał".

Z okazji Dnia Papieskiego w Hotelu Europejskim w Warszawie otwarto wystawę "Papież w Warszawie", na której zaprezentowano pamiątki związane z pięciokrotnym pobytem papieża Jana Pawła II w stolicy, tj. w 1979, 1983, 1987, 1991 i 1999 roku.

W Gdańsku otwarto wystawę fotograficzną pt. "Biała Służba 1983 - 2006"; pokazuje ona udział harcerek i harcerzy w spotkaniach z Janem Pawłem II oraz Benedyktem XVI w Polsce. W gdańskim kościele św. Jana odbył się koncert jazzowy, a w katedrze Oliwskiej Papieski Koncert Symfoniczny "Jan Paweł II - Sługa miłosierdzia".

Ponad tysiąc pielgrzymów weszło w niedzielę na Tarnicę - najwyższy szczyt polskich Bieszczad, na którym znajduje się blisko siedmiometrowy krzyż, wzniesiony tam w roku 1987, a upamiętniający wędrówki przyszłego papieża po Bieszczadach i jego III pielgrzymkę do Polski.

W Wigrach można było zwiedzać apartamenty papieskie, gdzie w 1999 roku odpoczywał Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki w Polsce. Co roku apartamenty odwiedza ok. 50 tys. osób.

Wieczorem w wielu miastach Polski odbędzie się apel jasnogórski. W Sopocie będzie prowadzony przez młodzież na sopockim Hipodromie, miejscu mszy papieskiej. W Białymstoku - w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie jest pochowany spowiednik św. siostry Faustyny - ks. Michał Sopoćko. Kulminacyjnym punktem obchodów Dnia Papieskiego w Krakowie będzie czuwanie modlitewne pod papieskim oknem przy ul. Franciszkańskiej.

Dzień Papieski zakończy się wieczorem w Warszawie na Placu Zamkowym uroczystym "Apelem z Ojcem Świętym Benedyktem XVI".

Źródło artykułu:PAP
jan paweł iibeatyfikacjadzień papieski
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)