PolskaDzień Pamięci Katynia

Dzień Pamięci Katynia

W całej Polsce odbywają się
uroczystości rocznicowe w związku z Dniem Pamięci Katynia. W
Zielonej Górze odprawiono mszę świętą w intencji ofiar
stalinowskiej zbrodni z 1940 roku oraz złożono kwiaty pod
Obeliskiem Katyńskim.

Organizatorem obchodów w Zielonej Górze była Lubuska Rodzina Katyńska. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta, policji, harcerze, mieszkańcy.

Działacze Lubuskiej Rodziny Katyńskiej podkreślili, że zbrodnia katyńska nie może odejść w zapomnienie, szczególnie wśród młodych Polaków. Decyzję Józefa Stalina nazywali haniebną i bestialską.

66 lat temu, 5 marca 1940 roku władze ZSRR z Józefem Stalinem na czele wydały rozkaz zamordowania 22 tys. polskich oficerów i cywilów wziętych do niewoli po napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku. Wśród nich 15 tys. stanowili więźniowie obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. NKWD rozstrzeliwało ich wiosną 1940 roku w Katyniu, Charkowie i w Kalininie (dziś - Twer). Nadal poszukiwane są mogiły ok. 7 tys. osób.

Zbrodnia katyńska miała być na zawsze ukryta w kremlowskich archiwach. Nie udało się - powiedziała podczas niedzielnej uroczystości prezydent Zielonej Góry Bożena Ronowicz. Potrzeba było ogromnej odwagi, by decyzja Stalina została pokazana Polakom, pokazana światu - dodała Ronowicz.

Śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej prowadzi Instytut Pamięci Narodowej (IPN). We wrześniu zakończyło się 14-letnie śledztwo rosyjskiej prokuratury wojskowej. Rosjanie uznali, że mord nie był zbrodnią ludobójstwa i nikogo nie postawili przed sądem.

W piątek szef pionu śledczego IPN prof. Witold Kulesza poinformował, że Instytut Pamięci Narodowej otrzymał dokument, w którym Główna Prokuratura Wojskowa Federacji Rosyjskiej napisała, iż nie uznaje Polaków zamordowanych w Katyniu za ofiary represji politycznych. IPN ma zająć stanowisko w tej sprawie w poniedziałek.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)