Polska"Dzień Otwartych Drzwi" w placówkach onkologicznych

"Dzień Otwartych Drzwi" w placówkach onkologicznych

Już po raz piąty Polska Unia Onkologii zorganizuje w najbliższą sobotę "Dzień Otwartych Drzwi" w placówkach onkologicznych i hematologicznych w całym kraju - poinformował prezes Unii Janusz Meder.

03.02.2005 15:50

Chętni będą mogli wziąć udział w prelekcjach i wykładach m.in. o profilaktyce, możliwościach wczesnego wykrywania i rozpoznawania nowotworów oraz sposobach leczenia. Rozdawane będą materiały informacyjne. W niektórych placówkach będzie możliwość wykonania badań m.in. mammograficznych i cytologii.

W Centrum Onkologii w Warszawie w sobotę od godziny 10.00 do 14.00 pod numerem tel. 546-30-10 czynna będzie specjalna linia informacyjna, gdzie dyżurować będą lekarze onkolodzy.

Akcja prowadzona będzie w placówkach m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Opolu, Olsztynie, Katowicach i Białymstoku.

Efekty dotychczasowych "Dni Otwartych Drzwi" są wymierne. Dzięki nim bezpośredni kontakt z onkologami miało ponad 50 tys. osób, przeszło 15 tys. uzyskało poradę onkologiczną, u około 3 tys. osób wykonano badania, wykryto 150 stanów przedrakowych i 40 przypadków raka.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w latach 2006-2008 nowotwory zajmą pierwsze miejsce na liście przyczyn zgonów. W Polsce co czwarta osoba zapadnie na raka. Co roku z jego powodu umiera w naszym kraju ok. 30 tys. ludzi.

Głównymi przyczynami fatalnych wskaźników wyleczalności raka w Polsce są słaba edukacja zdrowotna i nieefektywny system wczesnego wykrywania raka. Z danych epidemiologów, wynika, że jedynie co piąty chory trafia do onkologa w pierwszym stadium choroby, kiedy szanse na skuteczną i jednocześnie mniej kosztowną terapię są bardzo duże.

Dokładny program tegorocznej edycji "Dnia Otwartych Drzwi" można znaleźć na internetowej stronie Unii Onkologii: www.puo.pl

Stowarzyszenie Polska Unia Onkologii powstało w 2000 roku. Zrzesza najwybitniejszych onkologów polskich i osoby zaangażowane na rzecz walki z rakiem. Od lat walczy o wprowadzenie Narodowego Programu Walki z Rakiem. Według Unii, umożliwiłoby to wydajniejsze wydawanie pieniędzy oraz poprawiłoby wskaźniki zdrowotne. Na początku lutego premier Marek Belka zapowiedział, że w lutym na posiedzenie rządu trafi projekt ustawy o Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)