PolskaDzień Niepodległości w Warszawie

Dzień Niepodległości w Warszawie

Świętuj 11 listopada aż na 11 sposobów. Wielka Defilada Wojskowa, impreza w Muzeum Wojska Polskiego i IV Przystanek Niepodległość - to główne wydarzenia tegorocznego Święta Niepodległości. Ale niejedyne. Zwiedzimy też parlament i posłuchamy koncertu w Muzeum Powstania Warszawskiego

Dzień Niepodległości w Warszawie
Źródło zdjęć: © WP.PL

10.11.2009 | aktual.: 12.11.2009 10:36

10 listopada o godz. 18 rozpoczną się "Imieniny ulicy 11 listopada". W zagłębiu klubów pod numerem 22 wystąpi m.in. Wojtek Waglewski, Petra Flurr i Łąki Łan. Wstęp za darmo.

W środę, 11 listopada o godz. 12 po zakończeniu oficjalnych uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego pojawi się sam marszałek (wcieli się w niego Janusz Zakrzeński)
i przejmie komendę nad wojskiem. Wojskiem współczesnym, ale również złożonym z blisko 400 rekonstruktorów, którzy ok. godz. 13.30 Traktem Królewskim przejdą na rondo de Gaulle'a. Wśród nich m.in. pluton rowerzystów, powstańcy i patrole Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

W Muzeum Wojska Polskiego zobaczymy motocykle, które służyły na froncie, przymierzymy karabin maszynowy i odwiedzimy check point polskiego wojska z Iraku. O godz. 16 specjalnie z tej okazji zagra zespół Bracia.

Przed kościołem św. Anny z okazji IV Przystanku Niepodległość o 19.30 wystąpi kapela rockowa Pustki. Wcześniej, bo od godz. 11, będziemy mogli obejrzeć filmy o II wojnie światowej. O godz. 16 w tym miejscu rozpocznie się gra miejska "Wojną połączeni - wojną rozdzieleni", podczas której wcielimy się w jednego z członków fikcyjnej rodziny żyjącej w czasach międzywojnia. O rozdzielonych przez wojnę rodzinach opowiada wystawa "Wojenne rozstania", którą w środę będziemy mogli obejrzeć na parterze Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 56/66). Oprócz atrakcyjnie podświetlonych zdjęć zobaczymy również zabytkowe eksponaty.

11 listopada w godz. 9-18 swoje tajemnice odsłoni Sejm i Senat. Warszawiacy będą mogli nie tylko przejść sejmowymi korytarzami, ale także zwiedzić wiele parlamentarnych zakamarków. Zwiedzającym udostępnione zostaną m.in. Sala Kolumnowa, sale posiedzeń Sejmu i Senatu, gabinet marszałka Sejmu. Chętni spotkają się z wicemarszałkiem Senatu Zbigniewem Romaszewskim, który zdradzi, jak na co dzień wygląda praca Senatu. Na zwiedzających czeka również wystawa przedstawiająca najważniejsze wydarzenia z dwóch ostatnich dekad prac Senatu.

Władze Sulejówka przygotowały na 11 listopada wyjątkową uroczystość. Około godz. 17.30 odbędzie się prezentacja przesuniętego kilka metrów dalej Kopca Współtwórców Niepodległej. W miejscu dotychczasowej jego lokalizacji - w czerwcu 2010 r. - stanie pomnik Józefa Piłsudskiego.

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza najmłodszych na interesujące warsztaty plastyczne, podczas których dzieci namalują sylwetkę marszałka Piłsudskiego, a także napiszą własne życzenia dla Polski. Dodatkowo każdy z uczestników otrzyma sadzonki, by zasadzić własne Drzewo Wolności. W Sali pod Liberatorem odbędzie się o godz. 20 "Koncert Niepodległości". Usłyszymy piosenki patriotyczne w aranżacji jazzowej i z wykorzystaniem instrumentów smyczkowych. Mamy do rozdania pięć pojedynczych zaproszeń. Wystarczy zadzwonić we wtorek o godz. 12 pod numer tel. (22) 201 4242.

W Fotoplastikonie przy Al. Jerozolimskich 51 będzie można zobaczyć zdjęcia Warszawy z lat 1890-2009. Fotografie pochodzą aż z pięciu wystaw organizowanych w stolicy.

W Muzeum Niepodległości (al. Solidarności 62) o godz. 13 patriotyczne pieśni zaśpiewa Emilian Kamiński, a o godz. 14.30 nastąpi otwarcie wystawy "Jan Szczepkowski w służbie sztuce, w służbie ojczyźnie".

Bieg Niepodległości rozpocznie się w al. Niepodległości o godz. 12. Kibicować uczestnikom będziemy mogli m.in. przy al. Jana Pawła II, ul. Andersa i Marszałkowskiej.

Archiwum Państwowe z okazji Święta Niepodległości udostępniło w internecie film "Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej". Dokument ten, nakręcony przez Estończyków, opowiada o spotkaniu Józefa Piłsudskiego z uczestnikami marszu w Kielcach w 1926 roku. (www.waszawa.ap.gov.pl/estonia-filmy.html))
.

Polecamy w wydaniu internetowym www.polskatimes.pl: http://www.polskatimes.pl/warszawa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)