Trwa ładowanie...
d17bvwy

Dzień Nauki Polskiej. To pierwsze takie święto

Dzień Nauki Polskiej to nowe święto w polskim kalendarzu. Z tej okazji w Toruniu zorganizowano specjalną galę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej
19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej (East News)
d17bvwy

19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Wprowadzenie tego święta to inicjatywa grupy posłów PiS. Ich celem było ustanowienie nowego święta państwowego, który "stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa". Na początku lutego prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w sprawie wprowadzenia nowego święta.

Dlaczego wybrano taką datę? 19 lutego 1473 roku urodził się wybitny polski astronom, matematyk, lekarz, miłośnik prawa i strateg wojskowy - Mikołaj Kopernik.

Na środę zaplanowano w Toruniu Gala Nauki Polskiej, w której weźmie udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. W Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki zostaną wręczone Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wyróżnione rozprawy doktorskie i habilitacyjne, a także Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

d17bvwy

Zobacz też: Szokujące słowa księdza z Kalisza o Robercie Biedroniu. Krzysztof Gawkowski oburzony

Jak pisaliśmy wcześniej, Dzień Nauki Polskiej jest świętem narodowym, ale nie kolejnym dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że w dniu święta polskiej nauki czynne będą sklepy, do pracy pójdą również lekarze, bankierzy oraz pracownicy biurowi i fizyczni. Jest to zwykły dzień niewiele różniący się od innych w kalendarzu. W Dzień Nauki Polskiej będą czynne również szkoły.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d17bvwy

Podziel się opinią

Share
d17bvwy
d17bvwy
Więcej tematów