Dzień Myśli Braterskiej. Harcerze i skauci na całym świecie celebrują święto przyjaźni

W Dzień Myśli Braterskiej (22 lutego) harcerze i skauci wspominają rocznicę urodzin założycieli skautingu – Roberta Baden-Powella i jego żony Olave Baden-Powell. Tego dnia celebrują wyjątkowe dla nich święto jedności i braterstwa.

Dzień Myśli Braterskiej. Harcerze i skauci na całym świecie celebrują święto przyjaźni
Źródło zdjęć: © East News

22.02.2019 | aktual.: 22.02.2019 13:29

Dzień Myśli Braterskiej – rocznica urodzin założycieli skautingu

Dzień Myśli Braterskiej przypada 22 lutego w rocznicę urodzin założycieli skautingu Roberta i Olave Baden-Powellów. - To dzięki parze Naczelnych Skautów, młodzież i dorośli skupieni wokół ruchów skautowych, od ponad stu lat szerzą ideę braterstwa i wpierają się w zdobywaniu nowych umiejętności – czytamy na oficjalnym portalu Związku Harcerstwa Polskiego.

Robert Baden-Powell urodził się 22 lutego 1857 r. w Londynie. Był brytyjskim wojskowym, generałem porucznikiem, dowódcą 5. Pułku Dragonów w armii brytyjskiej, ale także pisarzem, twórcą i założycielem skautingu.

1907 r. to oficjalna data powstania skautingu w Anglii. Rok później Baden-Powell wydał klasyczny podręcznik skautingu "Skauting dla chłopców". Z kolei ruch skautek powstał w 1909 r. i z założenia miał być prowadzony przez kobiety, dlatego też rok później Robert poprosił o pomoc swoją siostrę Agnes Baden-Powell. W 1912 r. mężczyzna ożenił się z Olave St. Clair Soames, która dołączyła do pracy z jego siostrą.

Dzień Myśli Braterskiej – idea i celebracja

Idea ustanowienia Dnia Myśli Braterskiej zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. Początkowo było to święto dziewcząt, jednak z czasem do jego obchodów przyłączyli się również skauci.

W Dniu Myśli Braterskiej skauci przesyłają sobie kartki pocztowe i wiadomości z życzeniami. Spotykają się przy ogniskach i na uroczystych zbiórkach z udziałem członków innych organizacji. Wiele środowisk harcerskich organizuje tego dnia również charytatywne zbiórki pieniędzy.

- Światowy Dzień Myśli Braterskiej uświadamia wielkość i różnorodność ruchu, podkreśla braterstwo i pozwala poczuć jedność. W tym dniu pamiętamy o tym, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami niezależnie od koloru skóry, narodowości czy wieku. Jak powiedział Robert Baden-Powell "Wszyscy jesteśmy braćmi i nie mamy w zwyczaju spierać się ze sobą, czy walczyć ani nawet przyganiać sobie nawzajem." (Jamboree 1929) oraz "Wy skauci, […] ze wszystkich części świata, jako ambasadorowie dobrej woli i zaprzyjaźniliście się między sobą, łamiąc wszelkie bariery rasy, wyznania czy pochodzenia." (Jamboree 1937) – czytamy na zhp.pl.

Za datę powstania harcerstwa w Polsce przyjmuje się 1910 r., kiedy we wrześniu tego roku powstał pierwszy zastęp. Rok później uformowały się pierwsze drużyny. Za symbolicznych założycieli ruchu harcerskiego w naszym kraju uważa się Andrzeja Małkowskiego i jego żonę Olgę Drahonowską-Małkowską. Istotę różnicy pomiędzy ówczesnym "klasycznym" skautingiem założonym przez gen. Roberta Baden-Powella a powstającym wówczas harcerstwem, Andrzej Małkowski ujął w słowach: "harcerstwo to skauting plus niepodległość".

Obecnie w strukturach Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) i Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek (WAGGGS) zjednoczonych jest 50 mln skautów i skautek z całego świata.

harcerstwoskautingzhp
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)