Trwa ładowanie...
d3m0jmh

Dzień Matki 2015. Google Doodle przypomina o życzeniach dla mamy

26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Google postanowiło uczcić ten dzień, tworząc wyjątkowego animowanego Doodla. Dzień Matki to wyraz szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie. Tego dnia mamy zwykle otrzymują kwiaty, laurki i drobne prezenty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dzień Matki 2015. Google Doodle przypomina o życzeniach dla mamy
(Google)
d3m0jmh

Dzień Matki obchodzony jest w Polsce zawsze 26 maja. Z okazji tej szczególnej daty, Google stworzyło specjalnego Doodla na Dzień Matki, który przypomina o tym święcie wszystkim użytkownikom.

Dzień Matki to święto sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Boginiom-matkom, które były symbolami płodności i urodzaju, składano wtedy uroczyste ofiary. Zwyczaj ten odnowiono w XVII wieku w Wielkiej Brytanii. W tzw. "Mothering Day" do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Ten obyczaj przetrwał do około XIX stulecia. Powrócono do niego po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Dzień Matki w Polsce Polacy po raz pierwszy obchodzili Dzień Matki w 1914 roku w Krakowie. Od tamtego wydarzenia, co roku 26 maja, cała Polska obchodzi Dzień Matki. Ale nie wszędzie 26 maja to data świętowania Dnia Matki. Każdy kraj obchodzący to święto wybiera sobie dowolną datę.

d3m0jmh

Dzień Matki na świecie

Dzień Matki jest obchodzony w ponad 90 krajach na świecie, jednak w różnych terminach. W Norwegii świętuje się go w lutym. Z kolei w czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzony jest w Irlandii i Wielkiej Brytanii, a w Indonezji - 22 grudnia. Najczęściej państwa obchodzą Dzień Matki w drugą niedzielę maja. Do krajów, które świętują go tym dnia są: Austria, Australia, Czechy, Malta, Stany Zjednoczone, Hongkong, Indie, Szwajcaria i Włochy.

 (fot. Google)
((fot. Google))

Ciekawie historia święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Anna Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, a od 1872 roku ideę Dnia Matek promowała Julia Ward Howe, autorka książek podróżniczych. Dzień Matki został ustanowiony w 1905 roku z inicjatywy Annie Jarvis. W 1914 roku Kongres USA uchwalił ten dzień świętem narodowym, które przypada w drugą niedzielę maja.

d3m0jmh

Podziel się opinią

Share
d3m0jmh
d3m0jmh
Więcej tematów