Dzień Kubusia Puchatka. Dziś święto kultowej postaci literatury dziecięcej

Dziś wypada Dzień Kubusia Puchatka. Zbiega się on z dniem urodzin autora "Kubusia Puchatka", Brytyjczykiem Alanem Alexandrem Milne.

Dzień Kubusia Puchatka. Dziś święto kultowej postaci literatury dziecięcej
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | csekeklari

Kubuś Puchatek to na pewno jedna z ikon światowej animacji i literatury dziecięcej. Jego obecność jest w życiu najmłodszych od pokoleń i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.

Powieść "Kubuś Puchatek" została pierwszy raz opublikowana w 1926 roku. Opowiada ona o przygodac wyjątkowych bohaterów ze Stumilowego Lasu. Pojawiają się (oprócz Kubusia Puchatka) takie postacie jak Prosiaczek, Kłapouchy, Królik, Sowa Przemądrzała, Kangurzyca i jej Maleństwo oraz Krzyś - najlepszy przyjaciel Kubusia Puchatka, wzorowany na synu autora.

W kolejnej części „Chatka Puchatka” do załogi dołączył Tygrysek, który na przestrzeni lat okazywał się kluczową postacią m.in. w ekranizacjach, któych na przestrzeni lat pojawiło się nawet kilkadziesiąt, w tym Kubuś Puchatek i miododajne drzewo”, „Kubuś Puchatek i rozbrykany Tygrys”, „Przygody Kubusia Puchatka”, „Tygrys i przyjaciele”, „Kubuś i Hefalumpy”, „Kubuś i przyjaciele” czy „Krzysiu, gdzie jesteś?”.

Wszystkie historie i przygody Kubusia Puchatka odzwierciedlały pewne prawidła rządzące i kierujące ludźmi, relacjami międzyludzkimi oraz światem. Dzięki temu uzyskiwaliśmy opowieści o tym, że każdy jest inny jednak warto próbować się zrozumieć i jeżeli nawet nie zaprzyjaźnić, to chociaż szanować.

Dzień Kubusia Puchatka - cytaty

Poniżej kilka cytatów z "Kubusia Puchatka":


– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
– Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.


– Jaki dziś dzień? – zapytał Puchatek.
– Dziś – odpowiedział Prosiaczek. Na to Puchatek:
– To mój ulubiony dzień.


– Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?
– Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.


– Puchatku?
– Tak, Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.


Sztuka dawania podarunku polega na tym, aby ofiarować coś, czego nie można kupić w żadnym sklepie.


Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałbym żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)