Dzień Kubusia Puchatka. Dziś święto kultowej postaci literatury dziecięcej
Dziś wypada Dzień Kubusia Puchatka. Zbiega się on z dniem urodzin autora "Kubusia Puchatka", Brytyjczykiem Alanem Alexandrem Milne.
18.01.2019 16:44
Kubuś Puchatek to na pewno jedna z ikon światowej animacji i literatury dziecięcej. Jego obecność jest w życiu najmłodszych od pokoleń i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.
Powieść "Kubuś Puchatek" została pierwszy raz opublikowana w 1926 roku. Opowiada ona o przygodac wyjątkowych bohaterów ze Stumilowego Lasu. Pojawiają się (oprócz Kubusia Puchatka) takie postacie jak Prosiaczek, Kłapouchy, Królik, Sowa Przemądrzała, Kangurzyca i jej Maleństwo oraz Krzyś - najlepszy przyjaciel Kubusia Puchatka, wzorowany na synu autora.
W kolejnej części „Chatka Puchatka” do załogi dołączył Tygrysek, który na przestrzeni lat okazywał się kluczową postacią m.in. w ekranizacjach, któych na przestrzeni lat pojawiło się nawet kilkadziesiąt, w tym Kubuś Puchatek i miododajne drzewo”, „Kubuś Puchatek i rozbrykany Tygrys”, „Przygody Kubusia Puchatka”, „Tygrys i przyjaciele”, „Kubuś i Hefalumpy”, „Kubuś i przyjaciele” czy „Krzysiu, gdzie jesteś?”.
Wszystkie historie i przygody Kubusia Puchatka odzwierciedlały pewne prawidła rządzące i kierujące ludźmi, relacjami międzyludzkimi oraz światem. Dzięki temu uzyskiwaliśmy opowieści o tym, że każdy jest inny jednak warto próbować się zrozumieć i jeżeli nawet nie zaprzyjaźnić, to chociaż szanować.
Dzień Kubusia Puchatka - cytaty
Poniżej kilka cytatów z "Kubusia Puchatka":
– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
– Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.
– Jaki dziś dzień? – zapytał Puchatek.
– Dziś – odpowiedział Prosiaczek. Na to Puchatek:
– To mój ulubiony dzień.
– Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?
– Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.
– Puchatku?
– Tak, Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.
Sztuka dawania podarunku polega na tym, aby ofiarować coś, czego nie można kupić w żadnym sklepie.
Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałbym żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie.